Monday 20 May 2024
Monday 20 May 2024

Papa Françesku ka shtyrë me një vit dy ngjarje të mëdha ndërkombëtare të Kishës Katolike, për shkak të paqartësive të shkaktuara nga pandemia e koronavirusit, njoftoi Vatikani të hënën.

Ndërsa Vatikani dhe Papa kanë shtyrë një numër ngjarjesh dhe udhëtimesh që ishin planifikuar për këtë vit, njoftimi i së hënës ishte hera e parë që pandemia ka ndikuar në planifikimin afatgjatë të Kishës Katolike, me 1.3 miliardë anëtarë.

Takimi Botëror i Familjeve, i cili do të zhvillohej në Romë vitin e ardhshëm, u shty për në vitin 2022. Dita Botërore e Rinisë, e cila ishte caktuar për në vitin 2022 në Lisbonë, u shty deri në vitin 2023.

Të dyja ngjarjet, të cilat zhvillohen në një vendndodhje të ndryshme çdo disa vjet, tërheqin turma të mëdha dhe përfshijnë udhëtime ndërkombëtare nga shumica e pjesëmarrësve. Ato zgjasin për disa ditë dhe Papa tradicionalisht merr pjesë në mbylljen e të dyja aktiviteteve.

 

22 prill 2020

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara