Saturday 2 March 2024
Saturday 2 March 2024

 

 

Një virolog francez ka deklaruar se e di si ta shërojë koronavirusin. Mjeku Didier Raoult, drejtor i Institutit Mesdhetar për Infeksionet në Marsejë, publikoi për mediat vendase rezultatet e testit të tij klinik, lidhur me trajtimin e koronavirusit me clorochina.

 

¾ e pacientëve të prekur nuk rezultuan më mbartës të virusit pas gjashtë ditësh kure me Plaquenil, një nga emrat tregtar të clorochina, e përdorur gjerësisht kundër malaries.

 

“E marrë bashkë me shoqërues të tjerë antibiotikësh, ky ilaç i shëroi totalisht pacientët brenda një jave, ndërsa 90% e të sëmurëve të cilët nuk morën ilaçin rezultuan pozitiv”, deklaroi Raoult.

 

Pas një studimi të parë kinez, clorochina e vjetër, ilaçi kundër malaries prej 60 vitesh tashmë, u testua në Francë tek pacientët me koronavirus.

 

Ilaçi iu dha 24 pacientëve dhe pas gjashtë ditësh, ¾ e tyre rezultoi se nuk e kishin më virusin.

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara