Thursday 30 May 2024
Thursday 30 May 2024

 

 

Kosova dhe Maqedonia e Veriut mbajnë zgjedhjet lokale të dielën për të zgjedhur kryetarët e ri të komunave.

 

Në Kosovë, qytetet si Prishtina, Mitrovica dhe Prizreni janë vatrat më të nxehta ku gara është cilësuar më e fortë mes kandidatëve. Nga ana tjetër, Shkupi dhe Tetova shihen si qytetet kryesore në garën e që po zhvillohet në Maqedoninë e Veriut.

 

Premtimet më të shumta që kandidatët e komunave të të dyja shteteve janë të fokusuara në investimet në infrastrukturë. Dita e sotme është dita e fundit e fushatës.

 

Ditën e shtunë do të jetë heshtje zgjedhore, ndërsa Komisionet Qendrore Zgjedhore do të bëjnë përgatitjet e fundit për zhvillimin e procesit zgjedhor.

 

Në Kosovë 41 mijë votues të rinj do të votojnë për herë të parë për të zgjedhur kryetarët e komunave, ndërsa numri i përgjithshëm i votuesve është 1 milion e 885 mijë.

 

Në Maqedoninë e Veriut janë 301 kandidatë që janë në garë për të udhëhequr një nga 80 komunat e vendit.

 

Më shumë

Lira në rënie drastike, të huajt dynden për të blerë banesa në Turqi

Shitjet e banesave në Turqi për të huajt u rritën me 48.4% në një nivel rekord në nëntor, sipas shifrave zyrtare të publikuara sot, pasi një rënie e lirës turke bëri që blerjet të jenë dukshëm më të lira për ata që blejnë me valutë “të fortë”.   Tregu i pasurive të paluajtshme […]

BIRN hap ekspozitën në nder të gazetarëve të vrarë në luftërat në Ballkan

  Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Investigative do të hapë një ekspozitë dhe do të botojë një libër që përkujton gazetarët dhe punonjësit e medias që u vranë gjatë dhe menjëherë pas shpërbërjes së përgjakshme të Jugosllavisë.     Një ekspozitë e BIRN, e titulluar “Last Despatches”, do të hapet në Sarajevë më 14 dhjetor […]

Maqedoni e Veriut: Alternativa bëhet pjesë e koalicionit qeveritar

Partia opozitare Alternativa është bërë pjesë e koalicionit qeveritar në RMV. Kryeministri Zoran Zaev dhe kryetari i Alternativës Afrim Gashi kanë nënshkruar marveshjen 9 pikëshe për hyrjen e Alternativës në Qeveri.     Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev tha se kjo marrëveshje paraqet një qëndrueshmëri politike për të hapur negociatat me BE-në, […]

Kosovë-Serbi: Normalizim i marrëdhënieve apo bllokim?

Kosova dhe Serbia në javën e fundit ashpërsuan retorikën politike me akuza dhe kundërakuza dhe ndaluan vizitat e ndërsjella të zyrtarëve qeveritarë, duke bërë kështu që të reagojë edhe Bashkimi Evropian. Autoritetet e Prishtinës i ndaluan hyrjen në Kosovë kreut të Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviç, njëherësh edhe drejtues i […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara