Thursday 30 May 2024
Thursday 30 May 2024

 

 

Në Kosovë sot u hap edhe zyrtarisht fushata njëmuajshe për zgjedhjet lokale të 17 tetorit, ndonëse fushata në terren ka filluar tashmë që një kohë. Gjithsej 48 subjekte politike, nga të cilat 18 parti politike, një koalicion, 17 nisma qytetare dhe 12 kandidatë të pavarur janë regjistruar për të marrë pjesë në këto zgjedhje, në një kohë kur vendi po përballet me një situatë të rënduar shëndetësore si pasojë e pandemisë COVID-19.

 

Në Kosovë, të enjten u vendosën pjesëtarët e parë të Misionit të Bashkimit Evropian për vëzhgimin e zgjedhjeve për pushtetin komunal që pritet të mbahen me 17 tetor.

 

Zëvendës shefi i këtij misioni, Konrad Olszewski tha se sot po vendosen 22 vëzhgues afatgjatë që do të qëndrojnë në Kosovë gjatë tërë procesit zgjedhor.

 

“Ne gjithashtu do të kemi vëzhgues afatshkurtër që do të vendosen më afër ditës së zgjedhjeve, rreth ditës së zgjedhjeve, në mënyrë që të sigurohet një mbulim i mirë i vendvotimeve dhe veprimtaritë gjatë ditës së zgjedhjeve, të tilla si mbikëqyrja e votimit, numërimi i votave dhe përcaktimi i rezultateve”, tha zoti Olszewski.

 

Vendosja e vëzhguesve evropianë filloi në ditën kur edhe zyrtarisht u hap fushata njëmuajshe për zgjedhjet e 17 tetorit, ndonëse fushata në terren ka filluar tashmë që një kohë.

 

Çështja e fushatës dhe shtyrjes së zgjedhjeve për shkak të situatës së përkeqësuar me pandeminë COVID-19 u përcoll me debate javëve të fundit.

 

Lëvizja Vetëvendosje që udhëheq me qeverinë kërkoi shtyrjen e datës së zgjedhjeve pas një rekomandimi të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike për shkak të rrezikut për përhapjen e infeksioneve me COVID-19. Por kjo u refuzua nga partitë politike në opozitë, të cilat thanë se janë të gatshme të shkurtojnë veprimtaritë e fushatës për shkak të situatës shëndetësore.

 

Lidhja Demokratike dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës kanë vendosur që të kufizojnë fushatën në pesë ditë.

 

Vetëm nga 20 gushti i këtij viti e deri më sot 552 qytetarë kanë humbur jetën si pasojë e COVID-19, duke e bërë këtë periudhë nga më të rëndat që nga shfaqja e pandemisë në mesin e muajit mars të vitit të kaluar.

 

Gjithsej 48 subjekte politike, nga të cilat 18 parti politike, një koalicion, 17 nisma qytetare dhe 12 kandidatë të pavarur janë regjistruar për të marrë pjesë në këto zgjedhje.

 

Më shumë

Kosova ftohet në takimin e lartë për demokraci

Kosova pritet të marr pjesë në takimin e lartë për demokraci që do të organizohet nga presidenti amerikan, Joe Biden më 9 dhe 10 dhjetor. Burime të Zërit të Amerikës konfirmuan pjesëmarrjen e Kosovës në këtë takim dhe sipas tyre, kjo u bë e ditur pas takimeve që presidentja Vjosa Osmani zhvilloi me […]

Mosnjohja e plotë e Kosovës, pengesë drejt NATO-s

Mosnjohja e Kosovës nga katër shtete evropiane që janë edhe pjesë NATO-s, është pengesa kryesore për anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë ndërkombëtare, u tha në Komisionin për Punë të Jashtme dhe Diasporë në Kuvendin e Kosovës.   Lidhur me anëtarësimin e Kosovës në NATO, para anëtarëve të këtij komisioni raportoi të martën […]

Kosova vendos sanksione për shtatë individë dhe një kompani për lidhje me Hezbollahun

Qeveria e Kosovës u vendosi sanksione shtatë afaristëve dhe një kompanie për lidhje me grupin ushtarak të Libanit, Hezbollah.   Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla-Schwarz, tha se sanksionet vendosen në pajtim me Rezolutën 1373 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara ndaj shtatë individëve dhe një kompanie “për lidhjet e […]

Kërcënohet kryeministri i Kosovës Albin Kurti

Masa të shtuara të sigurisë janë parë të mërkurën mbrëma përreth shtëpisë së kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti.   Zëdhënësi i qeverisë, Përparim Kryeziu, tha se kryeministri Kurti është kërcënuar dhe për këtë arsye, “si masë e kujdesit të shtuar, është rritur edhe niveli i tij i sigurisë. Institucionet e hetuesisë dhe sigurisë […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara