Friday 14 June 2024
Friday 14 June 2024

 

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, shpalli të hënën vendimin për mbajtjen zgjedhjeve të jashtëzakonshme për kryetarin e komunës së Podujevës dhe kryetarin e komunës së Mitrovicës së Veriut.

 

Zgjedhjet do të mbahen më 29 nëntor “bashkërendim me institucionet përkatëse, në pajtim me Ligjin për parandalimin dhe luftimin e pandemisë”, thuhet në një njoftim të zyrës së presidentit Thaçi.

 

Situata me pandeminë e COVID-19 kishte bërë që zgjedhjet në këto dy komuna të shtyhen, ndonëse komuna e Podujevës ka mbetur pa kryetar që nga fillimi i muajit shkurt kur ish kryetari Agim Veliu dha dorëheqje pasi qe emëruar ministër i Brendshëm në qeverinë e ish-kryeministrit Albin Kurti, raporton voa.

 

Në fillim të muajit qershor edhe posti i kryetarit të komunës së Mitrovicës së Veriut mbeti bosh meqë Goran Rakiç, nga Lista Serbe, u emërua zëvendëskryeministër dhe ministër i Pushtetit Lokal në qeverinë e re të kryeministrit Avdullah Hotit.

 

 

Më shumë

Kosova ftohet në takimin e lartë për demokraci

Kosova pritet të marr pjesë në takimin e lartë për demokraci që do të organizohet nga presidenti amerikan, Joe Biden më 9 dhe 10 dhjetor. Burime të Zërit të Amerikës konfirmuan pjesëmarrjen e Kosovës në këtë takim dhe sipas tyre, kjo u bë e ditur pas takimeve që presidentja Vjosa Osmani zhvilloi me […]

Mosnjohja e plotë e Kosovës, pengesë drejt NATO-s

Mosnjohja e Kosovës nga katër shtete evropiane që janë edhe pjesë NATO-s, është pengesa kryesore për anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë ndërkombëtare, u tha në Komisionin për Punë të Jashtme dhe Diasporë në Kuvendin e Kosovës.   Lidhur me anëtarësimin e Kosovës në NATO, para anëtarëve të këtij komisioni raportoi të martën […]

Kosova vendos sanksione për shtatë individë dhe një kompani për lidhje me Hezbollahun

Qeveria e Kosovës u vendosi sanksione shtatë afaristëve dhe një kompanie për lidhje me grupin ushtarak të Libanit, Hezbollah.   Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla-Schwarz, tha se sanksionet vendosen në pajtim me Rezolutën 1373 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara ndaj shtatë individëve dhe një kompanie “për lidhjet e […]

Kërcënohet kryeministri i Kosovës Albin Kurti

Masa të shtuara të sigurisë janë parë të mërkurën mbrëma përreth shtëpisë së kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti.   Zëdhënësi i qeverisë, Përparim Kryeziu, tha se kryeministri Kurti është kërcënuar dhe për këtë arsye, “si masë e kujdesit të shtuar, është rritur edhe niveli i tij i sigurisë. Institucionet e hetuesisë dhe sigurisë […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara