Friday 14 June 2024
Friday 14 June 2024

Administrata zgjedhore e vlerëson si të përmbyllur brenda afateve përgatitjen e procesit zgjedhor. Fletët e votimit janë gati bashkë me materialet e tjera të nevojshme.

 

Sivjet vëzhguesit kanë vënë re edhe një motivim të lartë për të votuar në radhët e 107 mijë të rinjve, që votojnë për herë të pare.

 

Administrata zgjedhore po bën përgatitjet e fundit për të siguruar mbarëvajtjen e procesit zgjedhor të 25 prillit për parlamentin e ri në Shqipëri.

 

Fletët e votitmit janë prodhuar në kohë, ndonëse modeli i tyre u përgatit i fundit mes debateve për emrat apo për numrat.

 

KQZ dhe shoqata të ndryshme po zhvillojnë edhe pak ditë para zgjedhjeve demonstrime me votues për herë të parë mbi detajet e reja që lidhen me modernizimin e procesit të votimit.

 

Kryetari i KQZ-së, Ilirian Celibashi, ishte në gjimnazin “Qemal Stafa”, ku maturantët ende bëjnë demonstrime të votimit për të qenë sa më të saktë në votimin e tyre të parë.

 

“Gjithçka është gati. Kanë ardhur gjithë fletët e votimit dhe janë gati qendrat e votimit, si dhe gjithë pajsijet e tjera. Nga ana administrative mund të thuhet se përgatitjet janë përmbyllur me sukses, edhe pse koha ishte shumë e shkurtër, dhe afatet u ngushtuan prej marrëveshjeve të partive. Kam shumë besim se këto do të jenë zgjedhje shumë më të mira krahasuar me zgjedhjet e mëparshme. Besoj fort se procesi i votimit është e pamundur të bllokohet, po ashtu as numërimi i votave. Rezultatet do të dalin në kohën më të shpejtë që mundemi dhe me siguri do të vlerësohemi pozitivisht nga vëzhguesit e shumtë vendas dhe ndërkombëtarë” – tha zoti Celibashi.

 

Maturantët e kanë marrë me shumë përgjegjshmëri votimin e tyre të parë dhe mezi po presin të dielën ditën e zgjedhjeve.

 

Zgjedhjet e kaluara motivimi I të rinjve për të marrë pjesë në votime ka qenë shumë i ulët, ndërsa sivjet të gjithë vëzhguesit konstatojnë një vendosmëri më të madhe për të votuar.

 

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka zhvilluar një program edukimi në të gjitha shkollat e mesme publike në vend në bashkëpunim me Akademinë e Studimeve Politike

 

Në zgjedhjet e të dielës për herë të parë votojnë rreth 107 mijë të rinj dhe nevoja për të informuar ata mbi procesin zgjedhor si dhe ndërgjegjësuar ata për rëndësinë e ushtrimit të drejtës së votes është shumë e madhe.

 

Mbarëvajtja e zgjedhjeve po kërkohet nga të gjithë faktorët vendas dhe ndërkombëtarë për të zgjedhur një parlament përfaqësues me zgjedhje të lira e të të ndershme, të cilat do të përshpejtojnë integrimin europian të Shqipërisë.

 

Më shumë

“Non-grata”, Berisha shkon me ‘Foltoren’ në SHBA

Të dielën e 5 dhjetorit ora 12:00 me orën lokale, do të zhvillohet ‘Foltorja’ e ish-kryeministrit Sali Berisha me shqiptarët e Amerikës. Njoftimin e ka bërë publik lideri historik i PD përmes një postimi në Facebook. Organizimi është bërë nga diaspora shqiptare në SHBA.   Takimi do të zhvillohet me video-konferencë njësoj sikur të […]

Dekriminalizim e dorëheqje, si mbetën 6 bashki pa kryetar

Vënia nën akuzë nga SPAK i kryebashkiakut të Mallakastrës, Qerim Ismailaj, dhe mënyra se si do t’i rrjedhë përballja me drejtësinë për akuzën e “falsifikimit”, nuk e përjashton mundësinë e ndërprerjes së mandatit të tij.   Por nga ana tjetër, në vend janë gjashtë bashki të cilat nuk e kanë një kryetar të […]

Shtyhet ngritja e komisionit të reformës zgjedhore

Miratimi i komisionit të posaçëm të reformës zgjedhore është tërhequr nga seanca e sotme në Kuvendin e Shqipërisë.   Vendimi ka ardhur pas kërkesës së kreut të grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Alfred Rushaj.   Kjo për faktin se palët ende nuk janë dakordësuar për objektin e komisionit të posaçëm të reformës zgjedhore. […]

Kuvendi i Shqipërisë ratifikon konventën me Izraelin për shmangien e taksimit të dyfishtë

Kuvendi i Shqipërisë ratifikon konventën me Izraelin për shmangien e taksimit të dyfishtë. Ministrja e Financave Delina Ibrahimaj ka prezantuar në Kuvend projektligjin që do të votohet ditën e sotme mbi konventën e nënshkruar mes Shqipërisë dhe Izraelit.   Sipas saj kjo konventë do të bëjë që çdo shtetas apo biznes që zhvillon […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara