Monday 4 March 2024
Monday 4 March 2024

 

Kremlini ka thënë të mërkurën se ndjen keqardhje për vendimin e Britanisë së Madhe për të rritur arsenalin bërthamor, pasi Britania ka bërë të ditura planet për të rritur numrin e kokave bërthamore nga 180 në 260, deri në fund të dekadës.

 

Britania ka publikuar të martën një dokument që rikalibron politikën e saj të jashtme, duke përfshirë edhe rritjen e arsenalit bërthamor, duke u tërhequr nga përkushtimet e së kaluarës për të zvogëluar sasinë që ka.

 

“Neve na vjen keq që Mbretëria e Bashkuar ka marrë këtë rrugë të rritjes së kokave bërthamore. Ky vendim dëmton stabilitetin ndërkombëtar dhe sigurinë strategjike”, ka thënë zëdhënësi i Kremlinit Dimtry Peskov para gazetarëve.

 

“Prezenca e kokave bërthamore kërcënon paqen në botë”, ka shtuar.

 

Vendimi i ri i autoriteteve britanike është në kundërshtim me marrëveshjen e fundit të nënshkruar në mes të Moskës dhe Uashingtonit.

 

Në janar, Rusia është pajtuar me Shtetet e Bashkuara për të vazhduar një pakt bërthamor në mes të të dyja shteteve, për zvogëlim të numrit të armëve.

 

Në dokumentin e Britanisë për politikë të jashtme, Rusia është identifikuar si “kërcënimi më direkt” për Mbretërinë e Bashkuar.

 

Peskov ka thënë të mërkurën se Mbretëria e Bashkuar ka cituar “kërcënimin” pa “sqarim”.

 

“Kjo nuk është e vërtetë”, ka shtuar ai.

 

“Asnjë kërcënim nuk vjen nga Rusia”.

 

Moska dhe Londra kanë përkeqësuar marrëdhëniet për shkak të helmimit të ish-agjentit rus Sergei Skripal në qytetin britanik Sallbëri më 2018, me agjent nervor Noviçok.

 

Marrëdhëniet e Rusisë me Perëndimin janë në pikën më të ulët prej Luftës së Ftohtë, për shkak të supozimeve për ndërhyrje në zgjedhje dhe sulme kibernetike. REL

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara