Friday 14 June 2024
Friday 14 June 2024

 

Qeveria izraelite teksa kundërshton negociatat dhe marrëveshjen për programin bërthamor të Iranit, ajo mbron idenë për sanksione më të rënda dhe ndërhyrje ushtarake ndaj Teheranit

 

Kreu i agjencisë së inteligjencës së jashtme izraelite “Mossad”, David Barnea do t’i përcjellë SHBA-së informacionet lidhur me programin bërthamor të Iranit, transmeton Anadolu Agency (AA).

 

Sipas lajmit të “Yedioth Ahranot”, Barnea ka udhëtuar në Washington për të përcjellë informacionet lidhur me programin bërthamor të Iranit dhe kërkesën e Izraelit ndaj SHBA-së për ashpërsimin e sanksioneve kundër Teheranit.

 

Bëhet e ditur se avioni i Barnea-s është nisur drejt Washingtonit natën e së shtunës nga Tel Avivi.

 

Barnea, bashkëbiseduesve të tij amerikanë do t’u shpjegojë se “Irani në njërën anë vazhdon me shpejtësi të plotë programin bërthamor dhe në anën tjetër vazhdon të gënjejë botën duke marrë pjesë në negociatat në Vjenë”.

 

Ai do të përcjellë se Izraeli ashtu siç ka njoftuar më parë nuk do t‘i përmbahet ndonjë marrëveshjeje dhe se Tel Avivi do të vazhdojë përpjekjet e tij për të ndaluar programin bërthamor të Iranit.

 

Kreu i “Mossad”-it në një deklaratë më parë ka thënë se Irani nuk do të sigurojë armë bërthamore.

 

Në të njëjtën mënyrë edhe ministri izraelit i Mbrojtjes, Benny Gantz do të zhvillojë të mërkurën një vizitë zyrtare në SHBA.

 

Qeveria izraelite teksa kundërshton negociatat dhe marrëveshjen për programin bërthamor të Iranit, ajo mbron idenë për sanksione më të rënda dhe ndërhyrje ushtarake ndaj Teheranit.

 

Javën e kaluar qeveria izraelite miratoi buxhetin shtesë për mbrojtjen në vlerë prej rreth 1.5 miliardë dollarë. Buxheti në fjalë u njoftua se do të përdoret për sistemet e armëve, raketa të teknologjisë së përparuar, sistemet e mbrojtjes ajrore, trajnime dhe stërvitje. Shtypi izraelit ka vlerësuar se buxheti në fjalë është ndarë si përgatitje për një konflikt të mundshëm me Iranin.

 

Negociatat ndërkombëtare në Vjenë lidhur me programin bërthamor të Iranit përfunduan më 3 dhjetor pa sigurimin e ndonjë marrëveshjeje dhe u njoftua se bisedimet do të vazhdojnë javën e ardhshme.

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara