Thursday 30 May 2024
Thursday 30 May 2024

 

 

Tkurrja e aktiviteteve ekonomike si pasojë e kufizimeve të coronavirusit ka ekspozuar dëmin që i është bërë zinxhirit të furnizimeve, me kompanitë e transportit që po luftojnë për të gjetur punëtorë, anije dhe madje karburant për të vënë në punë fabrikat.

 

Institucionet kryesore financiare të Gjermanisë shkurtuan të enjten parashikimin për ekonominë më të madhe të Europës, duke deklaruar se rritja e prodhimit po pengohet nga mungesa e furnizimeve dhe kufizimet e vazhdueshme të kontakteve personale si pasojë e pandemisë.

 

“Të dyja dukuritë, zhvillimi i pandemisë dhe mungesa e furnizimeve do të pengojnë sërish rimëkëmbjen gjatë periudhës së dimrit. Ndaj presim që pandemia të ketë një impakt domethënës ndaj ekonomisë gjermane deri në pranverën e vitit 2022. Gjithashtu parashikojmë që problemi i furnizimeve të nisë gradualisht lehtësimin vetëm vitin e ardhshëm”, deklaron Oliver Holtemoeller, Instituti për Kërkimet Ekonomike Leibniz.

 

Megjithatë, ekspertët ngritën nga 3.9 në 4.8 për qind rritjen ekonomike gjatë 2022-shit.

 

Ekonomia gjermane e bazuar tek manifaktura dhe import-eksportet është prekur nga mungesa e rezervave të një sërë materialesh, ndërsa zinxhirët e furnizimit shpresojnë në rikthimin e kërkesës në fund të pandemisë.

 

Më shumë

Vazhdojnë vuajtjet e mijëra emigrantëve në kufirin Poloni-Bjellorusi

Polonia po përballet me një krizë të madhe emigrantësh ndërsa mijëra njerëz po përpiqen të hyjnë në territorin e saj nga Bjellorusia. Autoritetet polake kanë krijuar një të ashtuquajtur “zonë përjashtimi”, ku nuk lejohen të futen vullnetarët që duan të ndihmojnë emigrantët që mbërrijnë në tokën e Bashkimit Evropian. Korrespondenti i Zërit të Amerikës […]

Sa mirë i mbron BE gazetarët?

Kur Daphne Caruana Galizia u vra në një sulm me bombë me makinë më 16 tetor 2017, kjo shkaktoi shqetësim jo vetëm në Evropë, por në mbarë botën. Por gazetarja malteze nuk është e vetmja që i është dashur të paguajë me jetën e saj për hulumtimet e saj mbi korrupsionin dhe pastrimin […]

Si në Luftën e Ftohtë – Bjellorusia bllokon DW

Për herë të parë që pas fundit të Luftës së Ftohtë bllokohet informimi nga Deutsche Welle në hapësirën post-sovjetike. Bjellorusia e ka bllokuar median për botën e jashtme. Ç’qendron pas kësaj?   Kjo shënon një pikë-kthese. Mbi 30 vjet Deutsche Welle ka transmetuar pa u penguar programet e saj në BRSS dhe në republikat […]

Gratë në ndërtim – Mungesë punëtorësh të kualifikuar në Gjermani

Industria e ndërtimit ka një problem të madh me mungesën e fuqisë së kualifikuar punëtore – kjo edhe për faktin se punëson shumë pak gra. Çfarë duhet bërë për të ndryshuar gjendjen?   “Püppi në punë” është një influencere e njohur në punën e saj të dytë. Gruaja e re me flokë të kuqe […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara