Saturday 2 March 2024
Saturday 2 March 2024

 

 

Kryetari i komunës së Tuzit në Mal të Zi, Nik Gjeloshaj, thotë se ai ka informuar partnerët ndërkombëtarë të Malit të Zi, duke përfshirë SHBA-në, se vendi po diskriminon pakicën e tij shqiptare.

 

“Qeveria diskriminon shqiptarët dhe nuk bashkëpunon me komunën tonë. Arsyet janë të ndryshme, por kjo është kryesisht për shkak të urrejtjes që ata kanë për njerëzit që jetojnë në këtë zonë”, tha Gjeloshaj për BIRN, duke iu referuar ankesës së tij të ditës së mërkurë.

 

“Kam informuar të gjithë partnerët ndërkombëtarë për këtë, deri në Departamentin Amerikan të Shtetit. Jemi gjithashtu në komunikim të drejtpërdrejtë me lobistët tanë në organizatat amerikane dhe shqiptaro-amerikane”, shtoi ai.

 

Gjeloshaj protestoi në fillim të këtij muaji se buxheti i shtetit i këtij viti nuk përfshinte asnjë investim në Tuz, duke theksuar se kjo do të ngadalësonte projektet infrastrukturore në komunë.

 

Komuna kishte planifikuar një buxhet prej 5.8 milion eurosh këtë vit bazuar në strategjinë e ish-qeverisë, por më 31 mars qeveria e re njoftoi se do të reduktojë shpenzimet publike me 170 milionë euro.

 

“Ne e paralajmëruam qeverinë se kjo mund të ngadalësojë projektet tona lokale, por fatkeqësisht nuk morëm asnjë reagim. Kjo tregon se kjo qeveri po punon në një mënyrë të organizuar për kolapsin e komunës së Tuzit si qëllimin përfundimtar”, tha Gjeloshaj për BIRN.

 

 

Mali i Zi zgjodhi një qeveri të re më 4 dhjetor, pasi tre blloqe të ish-opozitës fituan ngushtë zgjedhjet parlamentare gushtin e kaluar dhe rrëzuan Partinë Demokratike të Socialistëve e cila kishte qeverisur që nga fillimi i viteve 1990.

 

Kryetari i komunës së Tuzit u përplas me qeverinë e re më 25 shkurt, rreth masave të vendosura për të frenuar përhapjen e pandemisë COVID-19.

 

Gjeloshaj u bashkua me qytetarët lokalë të cilët bllokuan rrugën kryesore për në Shqipëri, duke akuzuar kryeministrin Zdravko Krivokapiç dhe zv/kryeministrin Dritan Abazoviç për presion politik mbi koalicionin qeverisës në qytet.

 

Prokurori i Shtetit ngriti padi penale kundër Gjeloshaj për shkelje të masave shëndetësore, ndërsa Krivokapiç e akuzoi atë për provokim të tensioneve.

 

Qyteti me shumicë etnike shqiptare me rreth 15,000 banorë është qendra e zonës së Malësisë që kufizohet me kryeqytetin Podgoricë nga njëra anë dhe shtrihet deri në kufirin me Shqipërinë nga ana tjetër.

 

Komuna drejtohet nga një koalicion etnik shqiptar dhe partia boshnjake, të cilët janë në opozitë në nivelin shtetëror.

 

Mali i Zi është një shtet multi-etnik dhe nuk ka asnjë komunitet dërrmues që të përbëjë mbi gjysmën e popullsisë së tij. Rreth 45 për qind e popullsisë identifikohen si malazezë dhe rreth 29 për qind si serbë. Shqiptarët etnikë përbëjnë rreth 5 për qind të popullsisë.

Më shumë

Gjeloshaj: Joanikije të distancohet nga ata që kënduan për Kosovën

Kryetari i Komunës së Tuzit në Mal të Zi, Nik Gjeloshaj, i bëri thirrje mitropolitit të Kishës Ortodokse Serbe në Mal të Zi, Joanikije, që të distancohet nga ata që kënduan këngë nacionaliste me vargjet “Kur ushtria të kthehet në Kosovë”, gjatë shugurimit të tij, më 5 shtator.   Këto vargje mund të shihen […]

Parlamenti i Malit të Zi, shkarkon ministrin që mohoi gjenocidin në Srebrenicë

Parlamenti i Malit të Zi, të enjten mbrëma shkarkoi ministrin e Drejtësisë dhe të Drejtave të Njeriut dhe Pakicave, Vladimir Leposaviç, për shkak të qëndrimit të tij mohues ndaj gjenocidit në Srebrenicë dhe dhe miratoi një rezolutë që ndalon mohimin e gjenocidit në atë qytet.   Shkarkimi i ministrit tij u bë me propozimin […]

Ua mori ushtria jugosllave, shqiptarëve të Malit të Zi u rikthehen pronat pas 30 vitesh

Shqiptarët e Malit të Zi, në Ulqin, kanë mbyllur një kalvar me pronat pas 30 vitesh.   Falë iniciativës së deputetit shqiptar atje, Genci Nimanbegu, Kuvendi i Malit të Zi ka votuar ligjin për kthimin e pronës së Valdanosit ish pronarëve.   Kjo konsiderohet një fitore e madhe për shqiptarët në Mal të Zi, […]

Shqiptarët gjatë pluralizmit në Mal të Zi

Në sesionin shkencor “Shqiptarët në Mal të Zi gjatë tri dekadave të fundit” u shpalosen analiza shumëdimensionale mbi proceset dhe dukuritë që kanë ndodhur gjatë pluralizmit në këtë vend.   Studiuesë të ndryshëm shfaqen pikëpamje dhe analiza mbi pozitën e shqiptarëve dhe për nivelin e integrimit të tyre në Mal të Zi.   […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara