Wednesday 21 February 2024
Wednesday 21 February 2024

 

Firma e agrobiznesit me qendër në Emiratet e Bashkuara Arabe, Al Dahra, ka nënshkruar një marrëveshje partneriteti me kompaninë izraelite Watergen. Sipas marrëveshjes, Watergen do të ketë për detyrë të furnizojë Emiratet e Bashkuara Arabe dhe vendet e tjera në rajon me zgjidhjet e saj të ujit të patentuar që gjenerojnë ujë nga ajri i hollë – duke iu shërbyer sektorëve ekonomikë duke filluar nga bujqësia te mikpritja.

 

 

Nga ZACHARY KEYSER, The Jerusalem Post

 

Firma e agrobiznesit me qendër në Emiratet e Bashkuara Arabe, Al Dahra, ka nënshkruar një marrëveshje partneriteti me kompaninë izraelite Watergen, pjesë e Memorandumit të Mirëkuptimit të nënshkruar kur një delegacion i drejtuesve të Al Dahra vizitoi Izraelin në tetor.

 

Sipas marrëveshjes, Watergen do të ketë për detyrë të furnizojë Emiratet e Bashkuara Arabe dhe vendet e tjera në rajon me zgjidhjet e saj të ujit të patentuar që gjenerojnë ujë nga ajri i hollë – duke iu shërbyer sektorëve ekonomikë duke filluar nga bujqësia te mikpritja.

 

“Nga momenti që ne nënshkruam këtë marrëveshje, ajo ka treguar se sa e rëndësishme ishte nënshkrimi i Marrëveshjeve të Abrahamit dhe mençuria e jashtëzakonshme e udhëheqësve tanë në bërjen e këtij përparimi për rajonin tonë dhe botën,” tha presidenti dhe CEO i Watergen Dr. Michael Mirilashvili .

 

“Megjithëse kisha plane të tjera, posa mësova për marrëveshjet, unë nxitova këtu për t’i treguar botës ndikimin dhe rëndësinë e jashtëzakonshme të këtij hapi historik,” tha ai. “Me këtë marrëveshje, ne po u tregojmë dy kombeve tona, rajonit dhe botës, çfarë është e mundur me paqen.”

 

 

Krijuar nga kompania e teknologjisë me bazë në Rishon Lezion, Watergen’s Gen-L sistemi i ujit nga ajri fut në ujë atmosferik duke përdorur teknologjinë e patentuar të shkëmbimit të nxehtësisë, duke prodhuar deri në 5,000 litra ujë të pastër në ditë – dhe nuk kërkon asnjë infrastrukturë tjetër përveç një furnizim standard i energjisë elektrike.

 

Sipas faqes së internetit të kompanisë, ajo është “e përsosur për fshatra, vendbanime jashtë rrjetit dhe fabrika”.

 

Sistemi punon përmes ventilatorit të integruar të Watergen, i cili tërheq ajrin në gjeneratorin atmosferik të ujit në sistem. Atje, një filtër i brendshëm pastron ajrin duke hequr pluhurin dhe papastërtitë. Ajri drejtohet më pas përmes procesit të shkëmbimit të nxehtësisë dhe ftohjes GENius, dhe uji kondensohet prej tij.

 

Uji filtrohet përsëri për të hequr papastërtitë dhe për të shtuar minerale, duke rezultuar në ujë të freskët, me cilësi të pijshëm. Pasi të prodhohet, uji qarkullon vazhdimisht në një rezervuar të ndërtuar për të ruajtur freskinë e tij.

 

Uji i prodhuar nga solucionet Watergen shpesh është i një cilësie më të lartë sesa uji që kalon përmes sistemeve të filtrimit të bashkangjitura në linjat komunale të ujit.

 

Vitin e kaluar, sistemi i kompanisë u dhurua autoriteteve në Brazil, Vietnam dhe Indi. Ndihmoi gjithashtu përpjekjet e shpëtimit dhe rimëkëmbjes gjatë zjarreve të zjarrta në Kaliforni 2018, si dhe sigurimin e ujit të pastër për banorët e Teksasit dhe Florida pas pas shkatërrimit të shkaktuar nga uraganet Harvey dhe Irma.

 

Watergen zhvilloi gjithashtu një version në shkallë të vogël për përdorim në shtëpi dhe zyrë me emrin GENNY, i cili ka aftësinë të prodhojë deri në 30 litra ujë të pijshëm çdo ditë – duke ulur ndjeshëm përdorimin dhe asgjësimin e plastikës duke eleminuar mbeturinat e shkaktuara nga pirja e ujit në shishe.

 

GENNY gjithashtu ka potencialin të shërbejë si pastrues ajri, duke qarkulluar ajër të pastër nëpër shtëpi përmes një shkuljeje të vogël në procesin e gjenerimit të ujit, duke përdorur teknologjinë tashmë ekzistuese për të krijuar një produkt me shumë qëllime.

 

Ndërsa teknologjia tani është e përqendruar fort në trajtimin e mungesës globale të ujit, kompania ka ruajtur avantazhin e energjisë me efikasitet të dizajnerëve të saj të hershëm dhe mburret me sistemin më të efektshëm të energjisë në botë për prodhimin e ujit atmosferik.

 

Burimi: The Jerusalem Post

Izraeli Sot

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara