Friday 14 June 2024
Friday 14 June 2024

 

Gjurmet e para te te Krishtereve Ungjillore i gjejme ne vitin 1819 kur Shoqeria Biblike Britanike dhe per te Huaj ngarkoi Vangjel Meksin te perktheje Dhjaten e Re ne shqip e cila u botua ne vitin 1827

 

Ne vitin 1864 kjo Shoqeri ngarkoi Konstandin Kristoforidhin ta riperkthente Dhjaten e Re ne dialektet Geg dhe Tosk, pune e cila perfundoi ne vitin 1884. Nderkohe u financua edhe botimi i “Gramatika” e Kristoforidhit. Ungjilloret shkonin qytet me qytet per te perhapur Bibla por edhe abetare dhe gramatika te gjuhes shqipe.

 

Me 1873 ungjilloret qe erdhen ne Manastir paten ndikim ne jeten e Gjerasim Qiriazit. Ne vitin 1883 Gjerasimi filloi te shperndaje Bibla e te perhape Ungjillin neper Shqiperi. Nderkohe ai zhvillonte sherbesa fetare ne gjuhen Shqipe dhe ne keto sherbesa mblidheshin qindra njerez.

 

Ne 1891 se bashku me te motren Sevastine ai hapi shkollen e pare shqipe per vasha.

Ne 14 Nentor 1892, Gjerasim Qiriazi me nje grup atdhetaresh Ungjillore ku nder te tjere vlen te permendim edhe kontributin e atdhetarit Petro Nini Luarasin, themelojne “VELLAZERINE UNGJILLORE”. Synimi i tyre ishte i trefishte: 1) perhapja e Ungjillit ne Shqiperi; 2) botimi i letersise shqipe; 3) hapja dhe drejtimi i shkollave shqipe.

 

Me 1908 Ungjilloret moren pjese aktivisht ne organizimin dhe punimet e Kongresit te Manastirit.

Ne mes te persekutimeve, paragjykimeve, ckisherimeve, pengesave nga Porta e Larte, ungjilloret punuan aktivisht jo vetem per perhapjen e mesazhit te Ungjillit por edhe per perhapjen e gjuhes, letersise e shkollave shqipe. Komuniteti i Krishtere Ungjillor vazhdoi te gezonte nje rritje te palekundur dhe ne vitin 1940 krenohej me nje anetaresi prej disa qindra vetesh.

Gjate regjimit Komunist ungjilloret pesuan persekutime dhe me ardhjene demokracise kishin mbetur rreth pese burra besimtare nga Kisha e Korces e kohes se paraluftes.

Me ardhjen e demokracise ne vitin 1992, VELLAZERIA UNGJILLORE SHQIPTARE rinis veprimtarine e saj, ne vazhdim te punes dhe vepres se te krishtereve shqiptare te shekujve te pare dhe te atdhetareve Ungjillore si Gjerasim Qiriazi, Grigor Cilka, Kristo Dako etj.

 

Sot Komuniteti Ungjillor eshte shtrire permes kishave te veta ne cdo qytet te Shqiperise dhe vazhdon te jape kontributin e tij jo vetem ne transformimin shpirteror te Shqiptareve por edhe ne cdo fushe te jetes se vendit. Ky kontribut perkthehet ne hapje shkollash, kopshtesh, kursesh profesionale, shtepi femijesh, azile, qendra shendetesore e klinika, projekte sociale per femije, te varfer, pensioniste, te burgosur etj.

 

Te krishteret ungjillore i gjen ne cdo fushe te jetes se vendit si qytetare dhe shtetas te devotshem e te ndershem. Ata besojne se mesazhi i Ungjillit mund te transformoje pozitivisht jeten e nje individi, te nje familjeje, te nje komuniteti dhe te krejt shqiptareve.

Më shumë

15 korrik 1941, kisha e Shën Prokopit gjatë ndërtimit

Komuniteti ortodoks i Tiranës, i ngulur në këtë qytet që prej shek. XVIII, veç gjallërisë që i solli qytetit, barti me vete edhe objektet e veta të kultit. Si të krishterë të ritit Lindor, ortodoksët e Tiranës, kryesisht me prejardhje vllahe- arumune, ndërtuan të parën kishë të tyren më 1780, në atë pjesë të […]

Kohë pandemie: Orthodhoksët për të dytin vit radhazi do të kremtojnë Ringjallejn e Krishtit në kushte shtëpie

E ndërsa masat lehtësuese shtohen një nga një, besimtarët orthodhoksë do të kremtojnë Ringjalljen e Krishtit edhe për këtë vit në kushte shtëpie.   “Sot është e Enjte e Madhe, sapo mora bojën e kuqe në kishë për të ngjyer vezët siç e ka tradita në këtë ditë, por zonjat që ishin tek dyqani […]

Kisha katolike: Shitblerja e votës plagë që duhet të zhduket

Dënimi me forcë i fenomenit të shitblerjes së votës, shqetësimet për kandidatët me të kaluar të dyshimtë, apo dhe sfidat me të cilat do të duhet të përballet qeveria e ardhshme që do të dalë nga zgjedhjet, ishin në qendër të një deklarate të Konferencës Ipeshkvore të Shqipërisë, pikërisht në prag të votimeve të […]

Përgjaket xhamia në qendër të Tiranës, plagosen me thikë 5 besimtarë

5 besimtarë muslimanë u plagosën sot gjatë një sulmi me thikë nga ana e një 34 vjeçari, Rudolf Nikollaj, në xhaminë Dine Hoxha, në Tiranë. Agresori, u kap nga vetë besimtarët, të cilët më pas e dorëzuan atë në polici. Besimtarët e plagosur u dërguan menjëherë në spital jashtë rrezikut për jetën. Ende nuk […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara