Wednesday 24 April 2024
Wednesday 24 April 2024

 

 

Parlamenti Evropian i kërkoi BE-së të enjten të vendosë sanksione ndaj Turqisë pas vizitës që Presidenti Tajip Erdogan bëri këtë muaj në pjesën turko-qipriote të Qipros.

 

Me 631 vota pro, tre kundër dhe 59 abstenime, parlamenti ra dakord për një rezolutë jo-detyruese në mbështetje të anëtares së BE-së, Qipro duke u kërkuar udhëheqësve të BE të “ndërmarrin veprime dhe të vendosin sanksione të ashpra në përgjigje të veprimeve të paligjshme të Turqisë.”

 

Rezoluta ka të ngjarë të konsolidojë mbështetjen për presionin e Francës për sanksione të BE-së ndaj Turqisë muajin e ardhshëm, pas një kërcënimi të bërë nga blloku në tetor mbi një mosmarrëveshje midis Ankarasë dhe anëtarëve të BE-së, Greqisë dhe Qipros mbi të drejtat e gazit natyror.

 

Rezoluta e parlamentit e quajti eksplorimin e gazit nga ana e Turqisë në Mesdheun lindor “të paligjshëm”, një akuzë që Ankaraja e hedh poshtë.

 

Parisi, që ka qëndrime të kundërta nga Ankaraja edhe për çështje të tjera, nuk ka hartuar ende sanksione të hollësishme, por diplomatët thonë se çdo masë ka të ngjarë të synojë fushat e ekonomisë së Turqisë të lidhura me kërkimin e saj të hidrokarbureve, të tilla si transporti detar, energjia dhe bankat.

 

“Turqia e di se çfarë duhet të bëjë,” tha Ministri i Jashtëm francez Jean-Yves Le Drian në një seancë dëgjimore parlamentare franceze këtë javë. “Konfrontim ose bashkëpunim, varet nga ata.”

 

Qiproja është ndarë përgjatë vijave etnike që nga pushtimi turk në 1974 i shkaktuar nga një grusht shteti i frymëzuar nga Greqia. Vetëm Ankaraja e njeh Qipron Veriore si një shtet të pavarur.

 

Presidenti Erdogan e indinjoi Qipron më 15 nëntor duke vizituar Varoshën, një vendpushim që ndodhet i izoluar dhe i braktisur në një territor të askujt që nga viti 1974. Ankaraja mbështeti rihapjen e pjesshme të Varoshës në një lëvizje të kritikuar nga Shtetet e Bashkuara, Greqia dhe greko-qipriotët.

 

 

Roli kyç i Gjermanisë

 

Në diskutim janë gjithashtu një plan për të zgjeruar preferencat tregtare të Turqisë me BE-në, partneri i saj kryesor i tregtisë dhe statusin e saj zyrtar si një kandidat për t’u anëtarësuar në BE, për të cilin Austria thotë se duhet të marrë fund.

 

Presidenti turk Erdogan ka bërë thirrje për bojkot të mallrave franceze, për të cilat një diplomat i BE-së tha se nuk ishte shenjë e mirë për thellimin e marrëdhënieve tregtare.

 

“Megjithatë, Turqia është një partner kryesor në shumë fusha, kështu që nuk ka konsensus në Këshillin (e qeverive të Bes-). Është ende shumë herët,” tha një diplomat tjetër i BE.

 

Turqia, anëtare e NATO-s, ka rënë drejt autoritarizmit nën drejtimin e Erdoganit në vitet e fundit, duke minuar përparësitë e BE-së në Siri dhe Libi, por mbetet një partnere me një pozitë gjeografike strategjike që BE-ja nuk mund ta injorojë.

 

Gjermania, kryetarja e radhës e presidencës gjashtë mujore të BE-së dhe partneri më i madh tregtar i Turqisë në Evropë, ka një rol kyç lidhur me faktin nëse sanksionet do të vazhdojnë. Ajo kishte shpresuar të ndërmjetësonte mes Athinës dhe Ankarasë, por u indinjua kur Turqia rifilloi kërkimet për gaz jashtë Qipros muajin e kaluar pas një ndërprerjeje.

 

Një mosmarrëveshje e re shpërtheu këtë javë midis Gjermanisë dhe Turqisë lidhur me interceptimin e një anijeje turke në Mesdhe.

 

“Mendoj se tani ka një mirëkuptim të përbashkët që do të ketë sanksione,” tha një diplomat me peshë i BE-së. VOA

 

Më shumë

Merkeli më e preferuar se Macroni për të drejtuar Evropën

Mijëra qytetarë të BE e vlerësojnë Gjermaninë si përfaqësuese të besueshme të interesave të tyre. Evropianët, madje edhe francezët do ta preferonin Merkelin si lidere përpara presidentit Macron, shkruan Auron Dodi. Kandidatët për kancelarë në zgjedhjet parlamentare këtë vit në Gjermani mund të ëndërrojnë për kuotat e mbështetjes të kancelares Merkel. Në fund të […]

Konfuzion në lidhje me hyrjen e personave të vaksinuar në BE

Rregullat e hyrjes në BE për njerëzit e vaksinuar janë të pakuptueshme, sepse çdo shtet anëtar bën të vetën. Nevojë për sqarim ka edhe për Ballkanin.   Çertifikata e vaksinimit e BE që hyri në fuqi zyrtarisht në 1 korrik është një dokument, i cili supozohet se lehtëson udhëtimet brenda BE. Por atë mund […]

Francezët ndëshkojnë Macron, partia e presidentit pikiatë në zgjedhjet rajonale!

Francezët mbështeten konservatorët në raundin e parë të zgjedhjeve rajonale duke i nxjerrë ata fitues me votën e tyre, e duke renditur në vend të pestë partinë e presidentit Emmanuel Macron.   Konservatorët e shohin kështu shumë më real shansin për ta përmbysur Macronin vitin që vjen. Partia e ish presidentit, Sarkozy, Les Republicans […]

Cila do të jetë politika e jashtme gjermane nën një kancelar Armin Laschet?

Konservatori Laschet dëshiron ta zhvillojë Evropën me një bërthamë shtetesh vullnetare, të orientuara te Gjermania dhe Franca. Ai ka për ushtrinë, Kinën e Rusinë pikëpamje të ndryshme nga Të Gjelbrit, shkruan Auron Dodi. Fjalimi programatik i Armin Lashetit, kryetarit të partisë së kancelares Merkel, CDU dhe kandidatit për kancelar të CDU/CSU-së i drejtohej si […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara