Thursday 30 May 2024
Thursday 30 May 2024

 

 

Shitjet e banesave në Turqi për të huajt u rritën me 48.4% në një nivel rekord në nëntor, sipas shifrave zyrtare të publikuara sot, pasi një rënie e lirës turke bëri që blerjet të jenë dukshëm më të lira për ata që blejnë me valutë “të fortë”.

 

Tregu i pasurive të paluajtshme ishte i fuqishëm në nëntor, shitjet totale u rritën me 59% nga viti në vit në 178,814 shtëpi, sipas Shërbimit Statistikor Turk. Shumica e blerësve të huaj janë iranianë, të ndjekur nga irakianët dhe rusët.

 

Lira ra në nivelin më të ulët rekord prej 14.99 kundrejt dollarit dje, të hënën, që përfaqëson një përgjysmim të vlerës së monedhës këtë vit. Në nivelin aktual prej 14.2, lira është më shumë se 40% më i dobët se në fillim të shtatorit.

 

Shitjet e pasurive të paluajtshme për të huajt kanë qenë të forta gjatë gjithë vitit, duke u rritur me 39.4% në 11 muajt e parë, ndërsa shitjet totale të shtëpive ranë me 9.2% në 11-mujorin, krahasuar me një vit më parë.

 

Zona më e njohur për shitjet e shtëpive për të huajt ishte Stambolli, me 2,922 shitje, i ndjekur nga resorti jugor i Antalias dhe kryeqyteti Ankara.

 

Më shumë

Lira në rënie drastike, të huajt dynden për të blerë banesa në Turqi

Shitjet e banesave në Turqi për të huajt u rritën me 48.4% në një nivel rekord në nëntor, sipas shifrave zyrtare të publikuara sot, pasi një rënie e lirës turke bëri që blerjet të jenë dukshëm më të lira për ata që blejnë me valutë “të fortë”.   Tregu i pasurive të paluajtshme […]

BIRN hap ekspozitën në nder të gazetarëve të vrarë në luftërat në Ballkan

  Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Investigative do të hapë një ekspozitë dhe do të botojë një libër që përkujton gazetarët dhe punonjësit e medias që u vranë gjatë dhe menjëherë pas shpërbërjes së përgjakshme të Jugosllavisë.     Një ekspozitë e BIRN, e titulluar “Last Despatches”, do të hapet në Sarajevë më 14 dhjetor […]

Maqedoni e Veriut: Alternativa bëhet pjesë e koalicionit qeveritar

Partia opozitare Alternativa është bërë pjesë e koalicionit qeveritar në RMV. Kryeministri Zoran Zaev dhe kryetari i Alternativës Afrim Gashi kanë nënshkruar marveshjen 9 pikëshe për hyrjen e Alternativës në Qeveri.     Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev tha se kjo marrëveshje paraqet një qëndrueshmëri politike për të hapur negociatat me BE-në, […]

Kosovë-Serbi: Normalizim i marrëdhënieve apo bllokim?

Kosova dhe Serbia në javën e fundit ashpërsuan retorikën politike me akuza dhe kundërakuza dhe ndaluan vizitat e ndërsjella të zyrtarëve qeveritarë, duke bërë kështu që të reagojë edhe Bashkimi Evropian. Autoritetet e Prishtinës i ndaluan hyrjen në Kosovë kreut të Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviç, njëherësh edhe drejtues i […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara