Friday 21 June 2024
Friday 21 June 2024

 

 

Parlamenti i Lituanisë miratoi ndalimin masiv të azilkërkuesve, në kohën kur ky vend po përballet me rritje të numrit të të ardhurve nga Bjellorusia.

 

Vilniusi thotë se azilkërkuesit po organizohen nga Qeveria e udhëheqësit bjellorus, Alyaksandr Lukashenka, për ta ndëshkuar Lituantinë, për shkak të mbështetjes që i ka dhënë opozitës demokratike në Bjellorusi.

 

Tetëdhjetekatër nga 141 ligjvënësit lituanezë votuan për ndalesën.

 

Kjo, përkundër protestave të Kryqit të Kuq dhe organizatave të tjera joqeveritare, që thonë se ndalesa shkel detyrimet ndërkombëtare të Lituanisë dhe të drejtat e migrantëve.

 

Sipas Vilniusit, regjimi i Lukashenkës po përpiqet të bëjë presion te Bashkimi Evropian, në përgjigje të sanksioneve që BE-ja i vendosi Bjellorusisë, pasi kjo e fundit detyroi një fluturim të kompanisë Ryanair të aterojë në Minsk, për të arrestuar një bloger opozitar dhe të dashurën e tij.

 

Të hënën, kryediplomati i BE-së, Josep Borrell, sugjeroi se Lukashenka mund të përballet me sanksione të mëtejshme, për shkak të rritjes së numrit të migrantëve të paligjshëm që kalojnë nga Bjellorusia në Lituani.

 

Në një takim të ministrave të jashtëm të BE-së në Bruksel, Borrell dhe ministri i Jashtëm i Lituanisë, Gabrielius Landsbergis, u pajtuan që Minsku i përdor migrantët si “armë” në mosmarrëveshjet e tij me bllokun.

 

“Ne duhet të jemi shumë të rreptë me regjimet që përdorin këto lloje armësh – para së gjithash me sanksione”, tha Landsbergis.

 

Ligjvënësja lituaneze e BE-së, Rasa Jukneviciene, tha në takimin e së hënës se Bjellorusia dhe Rusia qëndrojnë prapa rrjeteve të trafikimit me njerëz në kufirin lituanez dhe se ato ndihmohen nga Irani.

 

Ajo nuk solli ndonjë provë për këto pretendime dhe Bjellorusia dhe Rusia i hodhën poshtë ato.

 

Më shumë

Vazhdojnë vuajtjet e mijëra emigrantëve në kufirin Poloni-Bjellorusi

Polonia po përballet me një krizë të madhe emigrantësh ndërsa mijëra njerëz po përpiqen të hyjnë në territorin e saj nga Bjellorusia. Autoritetet polake kanë krijuar një të ashtuquajtur “zonë përjashtimi”, ku nuk lejohen të futen vullnetarët që duan të ndihmojnë emigrantët që mbërrijnë në tokën e Bashkimit Evropian. Korrespondenti i Zërit të Amerikës […]

Sa mirë i mbron BE gazetarët?

Kur Daphne Caruana Galizia u vra në një sulm me bombë me makinë më 16 tetor 2017, kjo shkaktoi shqetësim jo vetëm në Evropë, por në mbarë botën. Por gazetarja malteze nuk është e vetmja që i është dashur të paguajë me jetën e saj për hulumtimet e saj mbi korrupsionin dhe pastrimin […]

Si në Luftën e Ftohtë – Bjellorusia bllokon DW

Për herë të parë që pas fundit të Luftës së Ftohtë bllokohet informimi nga Deutsche Welle në hapësirën post-sovjetike. Bjellorusia e ka bllokuar median për botën e jashtme. Ç’qendron pas kësaj?   Kjo shënon një pikë-kthese. Mbi 30 vjet Deutsche Welle ka transmetuar pa u penguar programet e saj në BRSS dhe në republikat […]

Gratë në ndërtim – Mungesë punëtorësh të kualifikuar në Gjermani

Industria e ndërtimit ka një problem të madh me mungesën e fuqisë së kualifikuar punëtore – kjo edhe për faktin se punëson shumë pak gra. Çfarë duhet bërë për të ndryshuar gjendjen?   “Püppi në punë” është një influencere e njohur në punën e saj të dytë. Gruaja e re me flokë të kuqe […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara