Friday 21 June 2024
Friday 21 June 2024

 

Lufthansa heq dorë nga përdorimi i formulës “Mirëseerdhët në bord, zonja dhe zotërinj!” për të shmangur përcaktimet gjinore për klientët.

 

Mos u habisni nëse në fluturimin tuaj të ardhshëm me një nga avionet e Lufthansa Group do të dëgjoni vetëm përshëndetjen “Mirëseerdhët në bord”.

 

Në vijim të diskutimeve për të neutralizuar gjuhën edhe Lufthansa vendosi të heqë dorë nga mirëseardhja tradicionale në bordin e avionit dhe përdorimi i fjalëve zonja dhe zotërinj duke shmangur në këtë mënyrë përcaktimet gjinore për pasagjerët.

 

Kompania gjermane ka vendosur që tani e tutje të përdorë një gjuhë neutrale gjinore, në të gjitha linjat ku operon Lufthansa Group, duke përfshirë: Austrian Airlines, Swiss dhe Eurowings.

 

Ekipet e Lufthansës do të përdorin tani e tutje formula përshëndetjeje që premtojnë neutralitet gjinor si: “Mirëmëngjes/Mirëmbrëma”, ose thjesht “Mirëseerdhët në bord”. DW

 

Më shumë

Vazhdojnë vuajtjet e mijëra emigrantëve në kufirin Poloni-Bjellorusi

Polonia po përballet me një krizë të madhe emigrantësh ndërsa mijëra njerëz po përpiqen të hyjnë në territorin e saj nga Bjellorusia. Autoritetet polake kanë krijuar një të ashtuquajtur “zonë përjashtimi”, ku nuk lejohen të futen vullnetarët që duan të ndihmojnë emigrantët që mbërrijnë në tokën e Bashkimit Evropian. Korrespondenti i Zërit të Amerikës […]

Sa mirë i mbron BE gazetarët?

Kur Daphne Caruana Galizia u vra në një sulm me bombë me makinë më 16 tetor 2017, kjo shkaktoi shqetësim jo vetëm në Evropë, por në mbarë botën. Por gazetarja malteze nuk është e vetmja që i është dashur të paguajë me jetën e saj për hulumtimet e saj mbi korrupsionin dhe pastrimin […]

Si në Luftën e Ftohtë – Bjellorusia bllokon DW

Për herë të parë që pas fundit të Luftës së Ftohtë bllokohet informimi nga Deutsche Welle në hapësirën post-sovjetike. Bjellorusia e ka bllokuar median për botën e jashtme. Ç’qendron pas kësaj?   Kjo shënon një pikë-kthese. Mbi 30 vjet Deutsche Welle ka transmetuar pa u penguar programet e saj në BRSS dhe në republikat […]

Gratë në ndërtim – Mungesë punëtorësh të kualifikuar në Gjermani

Industria e ndërtimit ka një problem të madh me mungesën e fuqisë së kualifikuar punëtore – kjo edhe për faktin se punëson shumë pak gra. Çfarë duhet bërë për të ndryshuar gjendjen?   “Püppi në punë” është një influencere e njohur në punën e saj të dytë. Gruaja e re me flokë të kuqe […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara