Friday 14 June 2024
Friday 14 June 2024

Trupi Kombëtar i Koordinimit të luftës kundër sëmundjeve Infektive në Mal të Zi, vendosi të martën vonë që banorët e banorët e Tuzit të izolohen në shtëpitë e tyre, me qëllim të parandalimit të përhapjes së mëtejshme të koronavirusit.

Doktor Boban Mugosha, drejtor i Institutit të Shëndetit Publik, tha se nga rastet e konfirmuara të martën si të infektuar nga koronavirusi, 15 janë nga Tuzi.

“Kemi detyrë urgjente për të ndihmuar banorët e Tuzit, për të parandaluar përhapjen e shpejtë të koronavirusit, që shërbimet epidemiologjike kanë regjistruar dhe alarmuar në këtë komunë”, tha Mugosha.

Ai vuri në dukje se situata është shumë e rrezikshme dhe mund të përhapet shumë shpejtë duke shkaktuar pasoja të papara për popullatën e Malësisë dhe Malit të Zi, prandaj ai bëri thirrje për vetizolim të banorëve të Tuzit.

” Ju lutem që të dëgjohet apeli, që popullsia të qëndrojë në shtëpi, që të mos dalë jashtë dhe ata që kanë simptoma të vetizolohen në dhoma të veçanta”, tha Mugosha

Kryetari i Komunës së Tuzit, Nik Gjeloshaj u bëri thirrje qytetarëve të Tuzit që të gjithë të vetizolohen në shtëpitë e tyre.

“Mund të duhen disa ditë, disa javë në vetizolim që të shpëtohet popullata dh të gjithë të dalim si fitues në këtë luftë me koronavirusin”, tha Gjeloshaj.

Instituti i Shëndetit Publik të Malit të Zi, bëri të ditur se janë analizuar 34 kampione, ndërkohë 6 mijë persona janë nën mbikëqyrjen mjekësore dhe sanitare, kurse gati 1 mijë persona gjenden në karantinat institucionale.

Instituti i Shëndetit Publik konfirmoi të martën mbrëma, edhe 17 raste të reja të të infektuarve me koronavirus, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 47 të prekur.

Në mëngjesin e hënës një 65 vjeçar u bë viktima e parë e koronavirusit në Mal të Zi. Autoritetet thanë se viktima, nga qyteti Herceg Novi, ishte shtruar në spitalin infektiv të Qendrës Klinike të Malit të Zi.

Sipas mjekëve 65 vjeçar kishte sëmundje shoqëruese dhe se gjatë muajit mars kishte qëndruar në Serbi ku, sipas tyre, edhe u infektua. Mali i Zi po zbaton aktualisht masa të rrepta për sa i takon qarkullimit të popullatës, grumbullimit apo lëvizjes së saj. Ndërkohë disa qytete po shërbejnë si karantinë.

Më shumë

Gjeloshaj: Joanikije të distancohet nga ata që kënduan për Kosovën

Kryetari i Komunës së Tuzit në Mal të Zi, Nik Gjeloshaj, i bëri thirrje mitropolitit të Kishës Ortodokse Serbe në Mal të Zi, Joanikije, që të distancohet nga ata që kënduan këngë nacionaliste me vargjet “Kur ushtria të kthehet në Kosovë”, gjatë shugurimit të tij, më 5 shtator.   Këto vargje mund të shihen […]

Parlamenti i Malit të Zi, shkarkon ministrin që mohoi gjenocidin në Srebrenicë

Parlamenti i Malit të Zi, të enjten mbrëma shkarkoi ministrin e Drejtësisë dhe të Drejtave të Njeriut dhe Pakicave, Vladimir Leposaviç, për shkak të qëndrimit të tij mohues ndaj gjenocidit në Srebrenicë dhe dhe miratoi një rezolutë që ndalon mohimin e gjenocidit në atë qytet.   Shkarkimi i ministrit tij u bë me propozimin […]

Ua mori ushtria jugosllave, shqiptarëve të Malit të Zi u rikthehen pronat pas 30 vitesh

Shqiptarët e Malit të Zi, në Ulqin, kanë mbyllur një kalvar me pronat pas 30 vitesh.   Falë iniciativës së deputetit shqiptar atje, Genci Nimanbegu, Kuvendi i Malit të Zi ka votuar ligjin për kthimin e pronës së Valdanosit ish pronarëve.   Kjo konsiderohet një fitore e madhe për shqiptarët në Mal të Zi, […]

Shqiptarët gjatë pluralizmit në Mal të Zi

Në sesionin shkencor “Shqiptarët në Mal të Zi gjatë tri dekadave të fundit” u shpalosen analiza shumëdimensionale mbi proceset dhe dukuritë që kanë ndodhur gjatë pluralizmit në këtë vend.   Studiuesë të ndryshëm shfaqen pikëpamje dhe analiza mbi pozitën e shqiptarëve dhe për nivelin e integrimit të tyre në Mal të Zi.   […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara