Saturday 2 March 2024
Saturday 2 March 2024

 

 

Maqedonia e Veriut po bëhet gati për zgjedhjet lokale të 17 tetorit. Për herë të parë, gara mes partive, do të ketë edhe certifikimin nga pajisjet e identifikimit elektronik të votuesve.

 

Por ky aparat ka edhe mekanizma të tjera për ta kontrolluar votuesin. Nëse nuk arrin që të evidentohet me shenjat e gishtërinjve ka edhe mënyrë për ta kontrolluar me numrin e tij personal apo me vendosjen e dokumentit personal të identifikimit.

 

Kryetari i Komisionit shtetëror të zgjedhjeve, Aleksandër Dashtevski i cili është i propozuar nga opozita maqedonase, beson se pajisja për identifikimin elektronik të qytetarëve do të mundësojë zgjedhje më të drejta dhe demokratike dhe do të pengojë votimin familjar apo mënyrat e tjera të mashtrimit gjatë votimit.

 

“Sigurisht se pa e provuar në zbatim nuk mund ta dimë sepse po e përdorim për herë të parë këtë teknike mirëpo besoj se do të shkojë mirë. Pajisjet do të jenë offline, dhe do të jenë të kyçura në prizë, por nëse ndalet rryma aparatet kanë bateri që punojnë deri në 12 orë”, shprehet Dashtevski.

 

Maqedonia e Veriut ka blerë nga një kompani gjermane 4 mijë pajisje për leximin e gishtërinjve. Prej tyre vetëm 3480 do të shfrytëzohen në po kaq vendvotime, ndërsa të tjerat do jenë zëvendësuese në rast të prishjes së ndonjë prej aparaturave.

 

Më shumë

Zgjedhjet lokale: Bilall Kasami kryetar i Tetovës

Partia opozitare në Maqedoninë e Veriut, VMRO-DPMNE, shpalli të dielën mbrëma fitoren në shumicën e komunave në raundin e dytë të zgjedhjeve për pushtetin lokal.   Ndërsa nga partitë shqiptarë, Bashkimi Demokratik për Integrim tha se është fituese në këto zgjedhje, ndonëse humbi Tetovën që vlerësohet si komuna me e rëndësishme për shqiptarët […]

Maqedonia e Veriut shënon 30 vjetorin e pavarësisë

Me rastin e festimit të kësaj dite, në qendër të kryeqytetit do të parakalojnë punonjësit shëndetësorë, sportistët, zjarrfikësit, policia dhe ushtarët, minatorët, fermerët, vullnetarët e Kryqit të Kuq, si dhe ansamble kombëtare dhe shoqatat kulturore dhe artistike.   Festa qendrore do të jetë e hapur para Kuvendit duke filluar nga ora 17:30 dhe […]

Digjet spitali në Tetovë – viktima dhe të plagosur

Një zjarr përfshiu të mërkurën mbrëma spitalin në Tetovë ku ishin të shtrirë të sëmurë nga COVID-19 duke lënë pas vetes viktima të dhe të plagosur.   Ministri i Shëndetësisë i Maqedonisë së Veriut, Venko Filipçe, tha se deri tash janë konfirmuar 10 viktima, por numri mund të rritet.   Në Tetovë ndodhet […]

20-vjetori i Marrëveshjes së Ohrit

Nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit u bë i mundur pas luftës së armatosur të vitit 2001. Marrëveshja u realizua me ndihmën e bashkësisë ndërkombëtare.   Qeveria e Maqedonisë së Veriut në bashkëpunim me programin për ndërtimin e paqes dhe të drejtat e njeriut në Universitetin Columbia organizoi panelin ndërkombëtar “Përtej Ohrit”.   Në panelin ndërkombëtar […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara