Wednesday 24 April 2024
Wednesday 24 April 2024

Një hetim i kryer zbuloi se sistemi shëndetësor i Wuhan, ishte tashmë në prag të shembjes disa muaj para se të njihej lloji i ri Sars-Co-2. Fshehja nga regjimi kinez në lidhje me lindjen e një epidemie fillestare në një nga qytetet e saj më të populluara dhe të rritur me industri ishte shumë më e keqe, sipas një hetimi nga një rrjet televiziv amerikan. NBC News kishte akses në dokumentet konfidenciale që raportojnë se sistemi shëndetësor i Wuhan, epiqendra e pandemisë së coronavirusit, ishte shembur tashmë që nga nëntori i vitit 2019.

Pekini informoi Organizatën Botërore të Shëndetit (OBSH) rreth 31 dhjetorit se një lloj i ri i virusit kishte lindur në atë qytet, por gënjeu kur siguroi që ai ishte tashmë nën kontroll dhe pa asnjë mundësi që ajo do të zgjerohej përtej provincës Hubei, në perëndim të Shanghait.

Në të njëjtën komunikim, Pekini kishte deklaruar se rastet e para datojnë nga mesi i muajit të fundit të vitit të kaluar.

NBC News siguroi akses në dokumente sekrete nga agjencitë e inteligjencës amerikane që kishin të dhëna në lidhje me një kolaps në sistemin shëndetësor Wuhan që nga nëntori. Informacioni u erdhi analistëve përmes komunikimeve që përgjuan, por mbi të gjitha me imazhe që treguan një rritje të vazhdueshme të personave në qendrat shëndetësore të atij qyteti.

Ishte gazeta South China Morning Post, përmes një hetimi gazetaresk, ajo që kundërshtoi informacionin zyrtar të regjimit dhe tregoi se data e saktë në të cilën dihej ekzistenca e virusit të ri ishte në të vërtetë 17 nëntori.

Vetëm më 31 dhjetor, një agjenci ndërkombëtare mësoi se një virus i ri po bënte kërdinë në Kinë.

“Ekspertët kinezë po hetojnë një shpërthim të sëmundjes së frymëmarrjes në qytetin qendror të Wuhan që disa i shohin si të lidhur me epideminë SARS të 2002-2003”, thuhet në raportin e Associated Press.

OBSH, e cila dinte për shpërthimin shumë kohë përpara pjesës tjetër të vendeve, lëshoi një deklaratë më 14 janar, në të cilën siguroi pjesën tjetër të administratave, duke siguruar se “nuk ka prova të qarta se ekziston një transmetim nga njeriu tek njeriu”.

Duke marrë parasysh sjelljen e koronavirusit të ri, ka të ngjarë që ajo të ketë lindur edhe para nëntorit. Rasti i parë i konfirmuar dhe studiuar, sipas South China Morning Post ishte në 17 nëntor.

Sidoqoftë, duhen javë që virusi të manifestohet dhe madje mund të kishte qarkulluar në njerëz asimptomatikë për një kohë të gjatë para se të fillonte të përhapet në të gjithë popullsinë e Wuhan.

Sipas informacionit nga gazeta e pavarur kineze, dhe pasi shqyrtoi dokumentacionin konfidencial të regjimit Xi Jinping, ajo gazetë ishte në gjendje të zbulonte se sa shpejt u përhap virusi në ditët e para të tij. Që nga rasti i parë i supozuar më 17 nëntor, numri është rritur në mënyrë eksponenciale midis atyre të infektuar me simptoma. Deri në 15 dhjetor, numri i përgjithshëm i personave me coronavirus ishte 27. Dhe deri në fund të vitit 2019, numri i të infektuarve ishte 266. Më 1 janar, numri u rrit në 381, sipas të dhënave zyrtare, të cilat gjithnjë e më shumë vihen në dyshim.

Viktimat e para të fshehjes nga Pekini ishin vetë kinezët, të cilët nuk ishin në gjendje të merrnin informacionin e nevojshëm për të mbrojtur jetën e tyre. Vetëm në 23 janar, gati tre muaj pasi dolën rastet e para, regjimi qendror urdhëroi izolimin absolut të Wuhan dhe karantinës së tij. Ishte vonë, virusi kishte filluar të përhapet në pjesën tjetër të planetit, shkruan Telegrafi.

Por gënjeshtrat e qeverisë të udhëhequra nga Xi Jinping vazhdojnë. Raportet e fundit raportuan se Kina kishte ulur me sukses kurbën e infeksionit. Sidoqoftë, media japoneze zbuloi të vërtetën prapa asaj arritje të pretenduar: Provat ishin ndërprerë në çështjet e dyshuara.

11 prill 2020

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara