Thursday 30 May 2024
Thursday 30 May 2024

 

Maskat nuk i ndalin tingujt.

 

Me masa sigurie antiCovid, në Elbasan është mbajtur edicioni i pestë i takimit Kombëtar të Orkestrave të Harqeve. Për shkak të situatës, një pjesë e grupeve nga qytete të tjera të vendit munguan, por përsëri tradita nuk u ndal dhe muzika e dhomës rizgjoi tingujt e jetës dhe vazhdimësisë së saj.

 

Edicioni i pestë i takimit Kombëtar të Orkestrës së Harqeve u mbajt vetëm për një publik të zgjedhur për të evituar grumbullimet. Pavarësisht nevojës që kanë për publikun e tyre, artistët shpresojnë që shumë shpejt normaliteti të rikthehet dhe arti të ushqejë shpirtrat.

Nga ky event, si në çdo vit tjetër do të synohet nxitja e prodhimit artistik me krijimtari të re në muzikën klasike në kuadrin e konkursit dhe çmimeve të planifikuara për një rritje të përfaqësimit të muzikës së dhomës, të formacioneve lokale në këtë takim, si një ridimensionim i vlerave të kulturës shqiptare edhe në këtë zhanër. Ky takim kombëtar është një rast i mirë shkëmbimi kontaktesh dhe eksperiencash mes artistëve që kultivojnë muzikën e dhomës.

 

Gjithashtu, projekti pritet të ketë impakt tek kompozitorët të cilët nuk kanë gjetur deri sot mundësinë e interpretimit të veprave të tyre, duke nxitur në të ardhmen krijimtarinë e tyre. Impakti afatgjatë pritet të jetë edhe mbi brezin e ri të studentëve, që potencialisht duan të profilizohen në këtë zhanër muzikor në nivele të ndryshme të sistemit arsimor, duke i krijuar atyre hapesirën për interpretim dhe promovim.

 

 

Më shumë

Promovohet studimi monografik “Banda kombëtare “Vatra”, një histori unike shqiptaro-amerikane” e autorit akad. Vasil S. Tole

Monografia “Banda Kombëtare Vatra”, një histori unike shqiptaro-amerikane e autorit akademik Vasil S. Tole, që i kushtohet historisë së ardhjes së vullnetarëve shqiptaro-amerikanë në vitin 1920 për të nxitur ndjenja entuziaste besimi dhe frymë atdhetare në popull, pas rikonfirmimit të Pavarësisë me Kongresin e Lushnjes, u promovua në Akademinë e Shkencave të Shqipërisë. […]

“Western Balkans Youth Orchestra”: Orkestër e re kundër konflikteve të vjetra

Ata vijnë nga vende që përpara 30 vjetësh luftonin brutalisht njeri-tjetrin. 25 të reja e të rinj takohen tani në turne koncertesh për të bërë muzikë së bashku. “Western Balkans Youth Orchestra” nis turneun e koncerteve.   Ata të gjithë janë fëmijë të luftës, të të ashtuquajturave „luftëra të Jugosllavisë”. Tani ata takohen për […]

Shqipëria në Panairin Ndërkombëtar të Librit në Torino, me më shumë se 200 tituj

Shqipëria dhe letërsia e saj janë të pranishme edhe këtë vit, me një stendë të posaçme, në Panairin Ndërkombëtar të Librit, edicioni i 33-të i të cilit zhvillohet në Torino nga data 14 deri më 18 tetor 2021.   I vizituar çdo vit nga qindra mijëra vizitorë nga e gjithë Italia, Panairi Ndërkombëtar […]

Zbulohet stera 2300-vjeçare në sitin arkeologjik të Bylisit

Neritan Ceka: I përket shekullit III para Krishtit. Stera është e gjatë 50 metra dhe e thellë 8 metra dhe e mbuluar nga një sistem harqesh. Kërkimet arkeologjike në Bylis kanë nisur nga njësia e re “ArkeoBylis” e ngritur në Akademinë e Shkencave, kryesuar nga Neritan Ceka. Skënder Muçaj: Janë zbuluar dhe objekte të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara