Thursday 20 June 2024
Thursday 20 June 2024

 

Në kryeqytet është mbajtur edicioni i pestë i Maratonës së Tiranës, ku morën pjesë rreth 2.500 garues në disa kategori, prej të cilëve 1.000 ishin nga shtete të ndryshme të botës.

 

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, në hapje të maratonës tha se sot vrapohet edhe për kauza të rëndësishme, sipas tij për të treguar që “jemi një vend i hapur dhe një qytet i hapur”.

 

“Faleminderit që keni mbushur Tiranën plot me gëzim, falënderoj sidomos ata 1.000 vetë që kanë ardhur nga 35 shtete të ndryshme, duke filluar nga Kosova, Maqedonia e Veriut dhe Presheva. Ne jemi zyrtarisht të hapur dhe rikthimi i maratonës pas viteve mungesë është ndoshta shenja më e bukur e një Tirane që do i rikthehet normalitetit e jetës aktive”, u shpreh Veliaj.

 

Pas përfundimit të maratonës u shpallën dhe fituesit, ku në kategorinë kryesore të meshkujve në 42 kilometra në vendin e parë u rendit Ilir Kellezi nga Shqipëria, ndërsa në kategorinë e femrave në vend të parë u rendit Veretska Valentyna nga Ukraina.

 

Për mbarëvajtjen e maratonës u angazhuan qindra forca policore, ndërsa u ndalua qarkullimi i automjeteve në disa akse rrugore në kryeqytet.

 

 

 

Më shumë

Kuvendi i Berishës, shkarkon Bashën

Partia Demokratike ndodhet në një krizë të thellë ekzistenciale. Shenjat e krizës janë të dukshme. PD është sot e përçarë keqazi.   Demokratët janë rrjeshtuar në dy grupime kundërshtare: njëri me mbështetës të Sali Berishës, ish-liderit historik të PD, të shpallur “Person non grata” nga qeveria amerikane për “vepra korrupsioni që minojnë demokracinë në […]

“Non-grata”, Berisha shkon me ‘Foltoren’ në SHBA

Të dielën e 5 dhjetorit ora 12:00 me orën lokale, do të zhvillohet ‘Foltorja’ e ish-kryeministrit Sali Berisha me shqiptarët e Amerikës. Njoftimin e ka bërë publik lideri historik i PD përmes një postimi në Facebook. Organizimi është bërë nga diaspora shqiptare në SHBA.   Takimi do të zhvillohet me video-konferencë njësoj sikur të […]

Shqipëri – Kosovë, pa ndalesa në kufi!

Në mbledhjen e përbashkët të dy qeverive, Kosovës dhe Shqipërisë që po mbahet sot në Elbasan, ministri i Brendshëm Bledi Çuçi shpjegoi tre marrëveshjet e arritura. Tre marrëveshjet synojnë lehtësimin e lëvizjes së qytetarëve në të dy anët e kufirit. “Dua ta filloj nga kjo e fundit që ka të bëjë me lejet e […]

Berisha për Zërin e Amerikës: Unë do marr PD-në, nuk bëj parti tjetër

Ish kryeministri dhe drejtuesi i Partisë Demokratike, Sali Berisha përjashton në mënyrë kategorike, krijimin e një force të re politike. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, ai shprehet i bindur se kuvendi i thirrur prej tij dhe mbështetësve të tij më 11 dhjetor do të shënojë një rithemelim të kësaj partie të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara