Thursday 30 May 2024
Thursday 30 May 2024

 

Një nga fluturimet e para me turistë nga Izraeli, mbërriti pak para orës 11 të mëngjesit në Greqi. Turistët nga Tel Aviv kishin në duar çertifikatën e vaksinimit, e cila u lejon atyre të fillojnë pushimet menjëherë, pa karantinë.

 

Sipas Presidentes së Komisionit, Ursula von der Leyen, çertifikata dixhitale e gjelbër është një “pasaportë për normalitetin”, pasi do të lehtësojë qytetarët evropianë që të lëvizin lirshëm përsëri brenda kufijve të brendshëm të BE, duke shijuar një nga të drejtat themelore të dhëna atyre nga Traktatet Evropiane.

 

Disa javë më parë, në nje interviste për mediat ndërkombëtare, Ministri i Turizmit, Haris Theocharis, foli për pozicionet e qeverisë Greke rreth hapjes zyrtare të turizmit më 14 maj,

 

Ai tha se “të gjitha lëvizjet dhe vendimet e tyre synojnë Greqinë për të ruajtur historinë e saj, si një nga destinacionet më të sigurta në botë”.

 

Në të njëjtën kohë, Z. Theocharis i’u referua një “plani bashkëpunimi me disa vende” që konsiderohen më të sigurta se të tjerët.

 

Greqia do të lejojë 10,000 pasagjerë të vaksinuar në javë nga Izraeli

Autoritetet greke kohët e fundit vendosën të pranojnë një maksimum prej 10,000 turistësh të vaksinuar izraelitë në javë.

 

Ky veprim është pjesë e nismës “Green Pass” të vendit, e cila lejon njerëzit që janë vaksinuar në vend si një mënyrë për të filluar sezonin turistik grek këtë pranverë.

 

Të gjithë izraelitët e lejuar të vizitojnë Greqinë duhet të paraqesin një çertifikatë – një ide e udhëhequr nga Kryeministri Grek Grisso Mitsotakis në Janar – që tregon se ata janë vaksinuar, testuar negativisht ose kanë antitrupa kundër koronavirusit.

 

Greqia po përpiqet të bindë vendet anëtare të BE të pranojnë në nivelin e BE marrëveshjen dypalëshe midis qasjes së Athinës dhe Tel Aviv.

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara