Thursday 30 May 2024
Thursday 30 May 2024

 

 

Të 7 muxhahedinët kanë dhënë dëshmitë para një gjykatë suedeze të zhvendosur për 2 javë në Durrës, lidhur me masakrat në burgjet iraniane në verën e vitit 1988.

 

Gjyqi i një ish-zyrtari iranian të akuzuar për krime kundër njerëzimit Hamid Nouri, i arrestuar në Suedi, u zhvendos në Gjykatën e Durrësit, ku dëshmuan disa anëtarë të grupit opozitar iranian në mërgim.

 

Hamid Nouri ishte ndihmës prokuror në burgun famëkeq të Gohardashit gjatë ekzekutimeve masive të grupit opozitar iranian. Ai u arrestua në Suedi në vitin 2019 dhe akuzohet për krime lufte.

 

Seanca e fundit e gjyqit ku u dëgjuan dëshmitarët okularë në Durrës, u mbyll këtë të enjte, por gjyqi në Suedi ndaj Nourit do të vijojë.

 

Ky gjyq i cili u zhvillua gjatë dy javëve të fundit në Durrës tregoi edhe njëherë brutalitetin e regjimit, ku më shumë se 30.000 njerëz u ekzekutuan për një muaj e gjysmë në verën e vitit 1988 në burgjet e Iranit. Shumë prej tyre ishin mbështetës të muxhahedinëve.

 

“Nuk ka asnjë president në botë që pas luftës së dytë botërore si Raisi me ketë precedent. Rezistenca jonë tregon çmimin qe kemi paguar dhe po paguajmë per lirinë e Iranit. Populli shqiptar na kupton pasi vjen nga e njëjta histori brutaliteti. Jemi shumë krenar qe ne keni strehuar. Ky gjyq është një pjesë e vogël e brutalitetit të regjimit. Pasi Hamid Nouri ishte zyrtar në një burg nga qindra burgje qe funksionuan ne Iran. Gjyqi në Shqipëri përfundoi në Shqipëri por do të vijojë në Suedi.

7 dëshmitarë okularë kyç dhanë dëshmitë e tyre para gjykatësve. Ne do arrijmë një ditë të jetojmë në demokraci populli i Iranit do të luftojnë kundra tiranisë”, shprehen muxhahedinët.

 

Nouri është ish-zyrtari i parë iranian që përballet me një gjyq për atë që ndodhi në Iran në vitin 1988.Ekzekutimet e muxhahedinëve u urdhëruan nga udhëheqësi i atëhershëm suprem i Iranit Ajatollah Kohimeni.

 

Dëshmitarët kyç për ta çuar përfundimisht Nourin pas hekurave jetojnë në kampin Ashraf 3 ku strehohen 2800 anëtarë të opozitës politike iraniane.

 

Më shumë

Kuvendi i Berishës, shkarkon Bashën

Partia Demokratike ndodhet në një krizë të thellë ekzistenciale. Shenjat e krizës janë të dukshme. PD është sot e përçarë keqazi.   Demokratët janë rrjeshtuar në dy grupime kundërshtare: njëri me mbështetës të Sali Berishës, ish-liderit historik të PD, të shpallur “Person non grata” nga qeveria amerikane për “vepra korrupsioni që minojnë demokracinë në […]

“Non-grata”, Berisha shkon me ‘Foltoren’ në SHBA

Të dielën e 5 dhjetorit ora 12:00 me orën lokale, do të zhvillohet ‘Foltorja’ e ish-kryeministrit Sali Berisha me shqiptarët e Amerikës. Njoftimin e ka bërë publik lideri historik i PD përmes një postimi në Facebook. Organizimi është bërë nga diaspora shqiptare në SHBA.   Takimi do të zhvillohet me video-konferencë njësoj sikur të […]

Shqipëri – Kosovë, pa ndalesa në kufi!

Në mbledhjen e përbashkët të dy qeverive, Kosovës dhe Shqipërisë që po mbahet sot në Elbasan, ministri i Brendshëm Bledi Çuçi shpjegoi tre marrëveshjet e arritura. Tre marrëveshjet synojnë lehtësimin e lëvizjes së qytetarëve në të dy anët e kufirit. “Dua ta filloj nga kjo e fundit që ka të bëjë me lejet e […]

Berisha për Zërin e Amerikës: Unë do marr PD-në, nuk bëj parti tjetër

Ish kryeministri dhe drejtuesi i Partisë Demokratike, Sali Berisha përjashton në mënyrë kategorike, krijimin e një force të re politike. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, ai shprehet i bindur se kuvendi i thirrur prej tij dhe mbështetësve të tij më 11 dhjetor do të shënojë një rithemelim të kësaj partie të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara