Thursday 30 May 2024
Thursday 30 May 2024

Kryegjyshi botëror i bektashinjve i është drejtuar sot me një mesazh shqiptarëve nëpërmjet televizionit  ”News24” lidhur me situatën e koronavirusit.

 

Ai shprehet se me besim dhe shpresë ta kalojmë këtë situatë ndërkohë ka dhe një apel për politikën.

 

Kundrejt detyrës për të zbatuar urdhëresat e kryeministrit Edi Rama Baba Mondi kërkon që politikanët të jenë bashkë në këtë situatë për t’i ardhur në ndihmë shqiptarëve.

 

 

Mesazhi i plotë

 

Bismilah e rrahman e rrahim

-i dashur i gjithe pipulli yne !

-Te dashur ju bashkombas kudo qe ndodheni , ne te gjithe vatrat tona Shqipare, Te dashur ju besimtare te te gjithe besimeve, ne gjithe boten !

-Keto dite po perjetojme nje nga sfidat qe ka pushtuar gjithe boten, gjithe universin . Shoqeria njerzore po perjeton nje lufte me mikrobin vdekjeprures Co vit 19 ,nje lufte , me jeten . Cdo dite jeta po i nderpritet njerzve , si dhimbje jo vetem per familjen , te afermit e tyre per te gjithe Ne , pasi ne kuran thuhet ; Se njeri te vdese , vdes e gjithe bota .

Zoti e krijoi njeriun , si krijesen me te larte , me te ndergjegjshme, me te vullnetshme per te menazhuar Universin , per te begatuar jeten ne toke.

-Zoti i dha mendje dhe gjykim njeriut , ndresa vullnetin ja la ne vete doren e tije .

-Ne kete sfide njerzore te kesaj kohe te gjykojme me mend te luftojme me vullnet , me vetedije te larte njerzore se si gjithnje , njeriu si krijese me inteligjente e natyres do ta perballoje e sfidoje ate si gjithmone me ndihmen e Allahut , me luften vetmohimin e tije te panderprere te kesaj lufte per ta sfiduar ate sic ka krijuar Allahu per ta Nenshtruar Universin , ku ka trimfuar dhe e menaxhon ate duke e kthyer cdo sfid ne sherbim te tije , te Jetes .

-Duke qene se ne medimet profetike Allahu thote ,Ruaju te ,te ruaj , le te luftojme dhe te zbatojme cdo ligj cdo urdherese te Kryeministrit Qeverise , e cila eshte shphrehje e vullnetit te zotit ne toke , qe me besim tek Zoti qe na udheheq gjithnje per te mire , ta fitojme , te mos nenshtrohemi dhe ta sfidojme dhe kete realitet te krijuar si sfide per ne! – Lusim Zotin qe lufta, jone te me besim shprese e optimizem te triumfojme e ti kthehemi jetes sone te dashur te perditshme .

-Falenderoj nga zemra gjithe njerzit gjithe mjeket, infermieret , sanitaret, punojsit e gjthe shebimeve sociale farmaci ushimore , punojsit e policise , te mediave shtypit qe jane ne balle e pararoje te kesaj sfide qe do t’ia dalim se shpejti mbane !

-Amin !

 

19 mars 2020

Më shumë

15 korrik 1941, kisha e Shën Prokopit gjatë ndërtimit

Komuniteti ortodoks i Tiranës, i ngulur në këtë qytet që prej shek. XVIII, veç gjallërisë që i solli qytetit, barti me vete edhe objektet e veta të kultit. Si të krishterë të ritit Lindor, ortodoksët e Tiranës, kryesisht me prejardhje vllahe- arumune, ndërtuan të parën kishë të tyren më 1780, në atë pjesë të […]

Kohë pandemie: Orthodhoksët për të dytin vit radhazi do të kremtojnë Ringjallejn e Krishtit në kushte shtëpie

E ndërsa masat lehtësuese shtohen një nga një, besimtarët orthodhoksë do të kremtojnë Ringjalljen e Krishtit edhe për këtë vit në kushte shtëpie.   “Sot është e Enjte e Madhe, sapo mora bojën e kuqe në kishë për të ngjyer vezët siç e ka tradita në këtë ditë, por zonjat që ishin tek dyqani […]

Kisha katolike: Shitblerja e votës plagë që duhet të zhduket

Dënimi me forcë i fenomenit të shitblerjes së votës, shqetësimet për kandidatët me të kaluar të dyshimtë, apo dhe sfidat me të cilat do të duhet të përballet qeveria e ardhshme që do të dalë nga zgjedhjet, ishin në qendër të një deklarate të Konferencës Ipeshkvore të Shqipërisë, pikërisht në prag të votimeve të […]

Përgjaket xhamia në qendër të Tiranës, plagosen me thikë 5 besimtarë

5 besimtarë muslimanë u plagosën sot gjatë një sulmi me thikë nga ana e një 34 vjeçari, Rudolf Nikollaj, në xhaminë Dine Hoxha, në Tiranë. Agresori, u kap nga vetë besimtarët, të cilët më pas e dorëzuan atë në polici. Besimtarët e plagosur u dërguan menjëherë në spital jashtë rrezikut për jetën. Ende nuk […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara