Thursday 18 April 2024
Thursday 18 April 2024

 

 

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Theodore Roosevelt, në vitin 1903, i dërgon një mesazh radiofonik mbretit Edward të Anglisë.

 

Ky është mesazhi i parë ndër-atlantik me radio dërguar nga Shtetet e Bashkuara.

 

Komunikimi i parë publik pa tel me dy kalime ndodhi më 19 janar 1903 kur një mesazh nga Presidenti Theodore Roosevelt u përkthye në kodin ndërkombëtar Morse dhe iu dërgua Mbretit Edward VII në Angli.

 

Atë ditë titulli i Evening World shkruhej “Fjala Flashet nga Roosevelt te Mbreti Edward” ndërsa raportonte se Guglielmo Marconi dhe ekuipazhi i tij dërgoi me sukses transmetimin e parë radiofonik nga SHBA. Marconi dhe ndihmësit e tij, të identifikuar si Kemp, Taylor, Sargent dhe Bradfield, thuhet se ishin të befasuar që mesazhi u mor drejtpërdrejt në përpjekjen e parë për të përdorur aparatin dërgues.

 

 

 

 

Mesazhi thoshte:

 

Madhëria e Tij Mbreti Edward VII., Londër:

 

Duke përfituar nga triumfi i mrekullueshëm i kërkimit shkencor dhe zgjuarsisë që është arritur në përsosjen e një sistemi telegrafik pa tel, unë i drejtoj në emër të popullit Amerikan përshëndetjet dhe urimet më të përzemërta për ju dhe për të gjithë njerëzit e Perandorisë Britanike.

 

Theodore Roosevelt

Wellfleet, MA, 19 janar 1903

 

Frymëzuar nga puna e Heinrich Hertz, Marconi kishte ndjekur telegrafinë pa tel për gati 10 vjet. Kishte dyshim se transmetimet pa tela mund të kalonin distanca të mëdha, por në dhjetor 1901 në Newfoundland, Kanada, Marconi zbuloi sinjalin e parë transatlantik, shkronjën S në kodin Morse, nga Anglia duke përdorur një çift me një antenë.

 

Për të vazhduar kërkimet e tij, Marconi ndërtoi stacione transmetuese në Poldhu, Angli, Glace Bay, Nova Scotia dhe South Wellfleet, Massachusetts. Stacionet kërkonin marrës të ndjeshëm dhe energji të konsiderueshme; 25,000V ishin të nevojshme për të transmetuar sinjale të valëve të gjata përtej oqeanit. Motorët me vajguri prodhuan 2,200V që futeshin në një transformator Tesla për të arritur energjinë e kërkuar. Fillimisht, u instaluan në një formacion rrethor për të mbështetur antenat, por ato shpejt u zëvendësuan nga kulla prej druri 200 metra.

 

Stacioni Glace Bay dërgoi mesazhin e parë të suksesshëm të provës pa tela transatlantike me dy kalime në 17 Dhjetor 1902. Një antenë nga katër kulla druri rrezatoi mesazhin pa tel përtej Atlantikut.

 

 

 

Këto përparime pa tel mundësuan komunikimin nga anija në breg që çoi në shumë shpëtime, duke përfshirë shpëtimin e Carpathia të mbi 700 pasagjerëve të Titanikut në 1912.

 

Për 50 cent për fjalë, mesazhet personale dhe të biznesit mund të dërgoheshin gjithashtu nga stacioni Wellfleet në Cape Cod. Transmetimet u bënë midis orës 22:00 dhe 2 të mëngjesit për të përfituar nga kushtet më të mira atmosferike. Stacioni i Massachusetts u çmontua pas Luftës së Parë Botërore, pasi risitë e reja po përmirësonin procesin dhe erozioni po kërcënonte kullat në breg.

 

Marconi ndau Çmimin Nobel në Fizikë të vitit 1909 për “kontribute në zhvillimin e telegrafit pa tel”. Puna e tij hodhi themelin për radio, radar, mikrovalë dhe komunikim celular.

 

Më shumë

SpaceX nis raketën e parë me ekuipazh të përbërë vetëm nga civilë

FLORIDA – Miliarderi më i fundit ndër entuziastët e hapësirës u përgatit për nisjen të mërkurën së bashku me tre qytetarë të tjerë privatë në bordin e një anije raketë të kompanisë SpaceX, duke u bërë kështu ekuipazhi i parë i përbërë vetëm nga civilë, i lëshuar në orbitën e Tokës.   Kuarteti i […]

Bennet Nura, shqiptari i parë që do të shkojë në Mars

Bennet Nura 17 vjeçari nga Prishtina, është shqiptari i parë që tashmë i ka arritur emri në këtë planet.   Në vitin 2020 para se raketa AtlasV të niset për në planetin Mars, NASA ka hapur konkurs për të gjithë banorët e botës në rast të vërtetimit se aty do të mund të zhvillohet […]

Sonda e NASA ulet në planetin Mars

Në foto: Imazhi i parë i dërguar nga sonda “Perseverance” që arriti në Mars të ejten.     Sonda më e fundit e NASA-s zbriti të enjten në planetin Mars pas një udhëtimi që filloi korrikun e kaluar.   Hyrja e sondës në atmosferën marsiane filloi në 3:55 pasdite dhe kaloi me sukses një proces shtatë […]

Faraoni është vrarë në ‘ceremoni ekzekutimi’ – Studimi i teknologjisë së lartë

Ekspertët besojnë se Seqenenre Tao II, është vrarë pas kapjes në fushëbetejë 3,600 vjet më parë.   Një studim i tekologjisë së lartë ka ofruar të dhëna të reja për vrasjen e një faraoni që ka sunduar në Egjipt 3,600 vjet më parë, njoftonte ministria e antikiteteve të vendit.   Faraoni Seqenenre Tao […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara