Friday 14 June 2024
Friday 14 June 2024

 

 

Mianmari, shtet i njohur edhe si Burma, ka thënë se do të lirojë më shumë se 5,000 persona, të cilët janë burgosur gjatë protestave kundër puçit të muajit shkurt.

 

Mijëra persona janë ndaluar gjatë protestave të përgjakshme, pasi liderët ushtarakë kanë marrë pushtetin.

 

Lideri i Mianmarit, Gjenerali, Min Aung Hlaing, ka thënë se 5,636 të burgosur do të lirohen për arsye humanitare.

 

Ky vendim është marrë pasi ky general është përjashtuar nga një samit vjetor i liderëve rajonalë, të cilët kanë thënë se ushtria nuk ka bërë mjaftueshëm për t’iu dhënë fund trazirave.

 

Asociacioni i Kombeve të Azisë Juglindore, është pajtuar për të ftuar një përfaqësues jopolitik nga Mianmari, në vend të Gjeneralit, Min Aung Hlaing.

 

Të paktën 1,178 persona janë vrarë dhe mbi 7,000 janë arrestuar, janë akuzuar apo dënuar, në kuadër të fushatës për shtypje të kundërshtarëve, pas rrëzimit nga pushteti të Aung San Suu Kyi, ka thënë Asociacioni për të Burgosurit Politikë.

 

 

Gjenerali Aung Hlaing, ka thënë se të burgosurit do të lirohen për të shënuar një festë budiste më vonë gjatë muajit tetor.

 

Shefi ushtarak ka thënë se liderët e shtetit janë të përkushtuar për paqe dhe demokraci.

 

Ai ka thënë se qeveria e tij e ka planin me pesë hapa për ta rikthyer demokracinë.

 

Autoritetet kanë liruar më shumë se 2,000 protestues kundër puçit në muajin korrik.

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara