Monday 22 July 2024
Monday 22 July 2024

 

Policia dhe ushtria u kanë ardhur në ndihmë mijërave qytetarëve, të cilët për shkak të situatës së krijuar nga COVID-19, po qëndrojnë në radhë me orë të gjata pritjeje për të kaluar në shtetin grek.

 

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Gjirokastër, Forcat Shqiponja dhe shërbimet e Qarkullimit Rrugor, si dhe Forcat e Armatosura gjatë paradites dhe mesditës së sotme kanë shpërndarë dhe vijojnë të shpërndajnë shishe me ujë dhe ushqime për drejtuesit e mjeteve, familjarët dhe të afërmit që udhëtojnë me ta, si dhe për pasagjerët e autobusëve që janë në pritje për të udhëtuar në drejtim të shtetit grek.

 

Kufiri me shtetin grek do të jetë i mbyllur prej orës 22.00 duke i lënë shqiptarët të enden rrugëve, në pritje të mëngjezit kur në orën 06.00 siç kanë vendosur autoritetet greke, mund të rinisë puna.

 

Por edhe dita e nesërme pritet të ketë vështirësi dhe radhë të shumta, për shkak se 15 gushti është dita festës së  Shën Marisë në Greqi, një nga festat më të mëdha në vend dhe fluksi i grumbulluar në kufi, mbetet i vështirë për t’u menaxhuar.

 

E ndërkohë pafuqia e shtetit shqiptar, përballë kushteve dhe tamponëve të koronavirusit që merr pala greke në kufirin e Kakavijës, bëjnë që shqiptarët të mbeten rrugëve, pa “zot” që t’iu japë zgjidhje.

 

https://www.facebook.com/policiashtetitshqiptar/videos/1045057149283394/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Më shumë

Kuvendi i Berishës, shkarkon Bashën

Partia Demokratike ndodhet në një krizë të thellë ekzistenciale. Shenjat e krizës janë të dukshme. PD është sot e përçarë keqazi.   Demokratët janë rrjeshtuar në dy grupime kundërshtare: njëri me mbështetës të Sali Berishës, ish-liderit historik të PD, të shpallur “Person non grata” nga qeveria amerikane për “vepra korrupsioni që minojnë demokracinë në […]

“Non-grata”, Berisha shkon me ‘Foltoren’ në SHBA

Të dielën e 5 dhjetorit ora 12:00 me orën lokale, do të zhvillohet ‘Foltorja’ e ish-kryeministrit Sali Berisha me shqiptarët e Amerikës. Njoftimin e ka bërë publik lideri historik i PD përmes një postimi në Facebook. Organizimi është bërë nga diaspora shqiptare në SHBA.   Takimi do të zhvillohet me video-konferencë njësoj sikur të […]

Shqipëri – Kosovë, pa ndalesa në kufi!

Në mbledhjen e përbashkët të dy qeverive, Kosovës dhe Shqipërisë që po mbahet sot në Elbasan, ministri i Brendshëm Bledi Çuçi shpjegoi tre marrëveshjet e arritura. Tre marrëveshjet synojnë lehtësimin e lëvizjes së qytetarëve në të dy anët e kufirit. “Dua ta filloj nga kjo e fundit që ka të bëjë me lejet e […]

Berisha për Zërin e Amerikës: Unë do marr PD-në, nuk bëj parti tjetër

Ish kryeministri dhe drejtuesi i Partisë Demokratike, Sali Berisha përjashton në mënyrë kategorike, krijimin e një force të re politike. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, ai shprehet i bindur se kuvendi i thirrur prej tij dhe mbështetësve të tij më 11 dhjetor do të shënojë një rithemelim të kësaj partie të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara