Wednesday 24 April 2024
Wednesday 24 April 2024

 

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuar “duhet të zgjedhë midis të armatosurit e terroristëve apo të qëndruarit në këmbë buzë Gjirit Persik” paralajmëron Sekretari Amerikan i Shtetit Mike Pompeo

“Vendet e Lindje së Mesme, nga Gjiri gjer në Izrael, mbështesin shtrirjen e embargos mbi furnizimet me armë”  ka twuituar në një mesazh të fundit ai.

“Është thellësisht e rëndësishme për secilin nga këto vende. Arabët dhe izraelianët flasin me të njejtin zë dhe Këshilli i Sigurimit duhet t’i dëgjojë”.

Irani kërcënon Izraelin nëpërmjet Hamasit në Rripin e Gazës dhe celulave terroriste të tij në Jude e në Samari e nëpërmjet  mercenarëve të Hezbullahut në Libanin e Jugut të cilët kanë hedhur 150 mijë raketa kundër territorit izraelian. Hezbullah ka terrorizuar popullsinë libaneze për dekada të tëra, duke ndërhyrë në parlament, duke penguar ekonominë e vendit dhe, sipas të dhënave të ndryshme, duke e shndërruar portin e vetëm të Bejrutit në një magazinë armatimesh dhe lëndësh eksplozive, shpërthimi i të clave ka shkaktuar qindra të vdekur dhe disa mijëra të plagosur.

Irani është buratini i Houthi të Jemenit, një grup i cili lëshon raketa kundër civilëve në Arabinë Saudite dhe brutalizon popullsinë lokale.

Po ashtu, Irani është një ndër mbështetësit e regjimit kriminal të Bashar Assadit në Siri i cili ka masakruar popullsinë e vet në një luftë civile të përgjakshme që po zgjat prej vitesh.

Izraeli ka dhënë prova të mjaftueshme që dëshmojnë se Irani vazhdon programin e prodhimit të armëve bërthamore, përveç faktit se regjimi i Teheranit e ka deklaruar hapur qëllimin e tij për të shkatërruar shtetin e Izraelit.

Komentet e kësaj jave të Sekretarit të Shtetit Pompeo ishin të lidhura me një letër dërguar Këshillit të Sigurimit të OKB nga ana e Këshillit të Kooperimit të Gjirit (GVV), në të cilën kërkohet shtrirja e embargos së armëve nga dhe për Iran përtej datës së fundit të 15 Tetorit të këtij viti. Ky Këshill përfshin  Bahreinin, Kuvejtin, Omanin, Katarin, Arabinë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe. Sipas letrës, Irani vazhdon të prodhojë armë konvencionale dhe të pajisë me to organizata terroriste dhe levizje sektare në të gjithë rajonin.

Letra thekson gjithashtu se Irani ka ndërmarrë ndërhyrje të armatosura në vendet fqinjë në mënyrë të drejtpërdrejtë apo nëpërmjet organizatave terroriste të përgatitura në territorin e tij.

Mike Pompeo observoi se SHBA do të duhej të propozonte një rezolutë në Këshillin e Sigurimit, “për të shtrirë embargon, pas vitesh pune të diplomacisë”.

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara