Thursday 30 May 2024
Thursday 30 May 2024

Fusha 87 e varrezave Maggiore në Milano të Italisë, do të kthehet në varrezë masive për viktimat e koronavirusit.

Aty janë varrosur me dhjetëra persona që kanë gjetur vdekjen prej koronavirusit dhe nuk janë tërhequr nga familja.

Kjo për shkak të bllokimit prej emergjencës, ose sepse viktimat nuk kishin asnjë të afërt.

Në këtë fushë nuk do të ketë monumente, pasi në fushën e Musocco do të jenë të gjithë kryqet njëlloj dhe do të jetë një livadh.

Është ky urdhri i komunës së Milano, pasi para Covid-19 janë të gjithë viktimat njëlloj.

Kjo është një zgjedhje e detyruar për metropolet e mëdha dhe cilësohet si varr masiv. Një gjë e tillë u bë edhe në New York, ku në Hart Island, kryebashkiaku Bill De Blasio, mblodhi të gjithë arkivolët e personave të vdekur nga koronavirusi, për të cilët nuk u shfaq asnjë familjar për ti tërhequr.

22 prill 2020

Më shumë

Merkeli më e preferuar se Macroni për të drejtuar Evropën

Mijëra qytetarë të BE e vlerësojnë Gjermaninë si përfaqësuese të besueshme të interesave të tyre. Evropianët, madje edhe francezët do ta preferonin Merkelin si lidere përpara presidentit Macron, shkruan Auron Dodi. Kandidatët për kancelarë në zgjedhjet parlamentare këtë vit në Gjermani mund të ëndërrojnë për kuotat e mbështetjes të kancelares Merkel. Në fund të […]

Konfuzion në lidhje me hyrjen e personave të vaksinuar në BE

Rregullat e hyrjes në BE për njerëzit e vaksinuar janë të pakuptueshme, sepse çdo shtet anëtar bën të vetën. Nevojë për sqarim ka edhe për Ballkanin.   Çertifikata e vaksinimit e BE që hyri në fuqi zyrtarisht në 1 korrik është një dokument, i cili supozohet se lehtëson udhëtimet brenda BE. Por atë mund […]

Francezët ndëshkojnë Macron, partia e presidentit pikiatë në zgjedhjet rajonale!

Francezët mbështeten konservatorët në raundin e parë të zgjedhjeve rajonale duke i nxjerrë ata fitues me votën e tyre, e duke renditur në vend të pestë partinë e presidentit Emmanuel Macron.   Konservatorët e shohin kështu shumë më real shansin për ta përmbysur Macronin vitin që vjen. Partia e ish presidentit, Sarkozy, Les Republicans […]

Cila do të jetë politika e jashtme gjermane nën një kancelar Armin Laschet?

Konservatori Laschet dëshiron ta zhvillojë Evropën me një bërthamë shtetesh vullnetare, të orientuara te Gjermania dhe Franca. Ai ka për ushtrinë, Kinën e Rusinë pikëpamje të ndryshme nga Të Gjelbrit, shkruan Auron Dodi. Fjalimi programatik i Armin Lashetit, kryetarit të partisë së kancelares Merkel, CDU dhe kandidatit për kancelar të CDU/CSU-së i drejtohej si […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara