Thursday 30 May 2024
Thursday 30 May 2024

 

“NATO dhe BE plotësojnë njëra-tjetrën në përballjen me sfidat nga Rusia”, ka thënë shefi i NATO-s, Stoltenberg.

 

Ministrat e Jashtëm të NATO-s u mblodhën në Bruksel për të diskutuar marrëdhëniet me Rusinë.

 

Ministrat nga vendet anëtare si dhe përfaqësues nga shtetet partnere Finlanda dhe Suedia si dhe Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell do të vlerësojnë marrëdhëniet e Perëndimit me Rusinë.

 

“Sot të gjithë përballemi me të njëjtën sfidë me Rusinë”, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg në fjalën e hapjes.

 

“As NATO dhe as BE-ja nuk kanë të gjitha mjetet për t’u përgjigjur, por së bashku ne mund të plotësojmë njëra-tjetrën”, tha ai.

 

Rusia po bëhet “një vend gjithnjë e më shumë autoritar”, tha shefi i politikës së jashtme të BE-së, Borrell para takimit, duke iu referuar helmimit të çështjes së politikanit opozitar Alexei Navalny.

 

Ai vuri në dukje se BE-ja ka vendosur sanksione ndaj zyrtarëve të nivelit të lartë rus.

 

“Ne duhet të shohim kanalin e komunikimit me Rusinë”, tha ai, duke shtuar se Rusia është një “fqinj i rrezikshëm”, me të cilin ata kanë interesa të përbashkëta të tilla si marrëveshja bërthamore me Iranin ose ndryshimet klimatike.

 

 

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara