Thursday 20 June 2024
Thursday 20 June 2024

 

Ministri i Shëndetësisë, Kenan Hrapoviç, njoftoi se ne jemi vendi i fundit evropian që regjistruam “rastin e parë” të Covid19 dhe i pari që arritëm të mposhtim virusin. Ai falënderoi të gjithë punonjësit e shëndetit dhe qytetarët e Malit të Zi, duke theksuar se ky është një sukses i përbashkët.

 

“Në ditët në vazhdim, sjellja e përgjegjshme dhe kujdesi shëndetësor i zakonshëm janë karta jonë për të vazhduar të jemi mbajtës krenarë të titullit “Corona Free”, së një shteti të lirë që ka treguar se di të përballet dhe të luftojë një armik të rrezikshëm, i cili ka pushtuar të gjithë planetin. Sistemi i kujdesit shëndetësor mbetet fuqimisht i përkushtuar për qëllimin e tij kryesor për të ruajtur shëndetin dhe jetën e qytetarëve,” tha Hrapoviç

 

Ministri theksoi se të gjitha aktivitetet e Ministrisë së Shëndetësisë dhe sistemit shëndetësor në periudhën e ardhshme do të përqendrohen në monitorimin, zhvillimin dhe gatishmërinë për përgjigje në përputhje me treguesit epidemiologjikë.

 

25 maj 2020

Më shumë

Gjeloshaj: Joanikije të distancohet nga ata që kënduan për Kosovën

Kryetari i Komunës së Tuzit në Mal të Zi, Nik Gjeloshaj, i bëri thirrje mitropolitit të Kishës Ortodokse Serbe në Mal të Zi, Joanikije, që të distancohet nga ata që kënduan këngë nacionaliste me vargjet “Kur ushtria të kthehet në Kosovë”, gjatë shugurimit të tij, më 5 shtator.   Këto vargje mund të shihen […]

Parlamenti i Malit të Zi, shkarkon ministrin që mohoi gjenocidin në Srebrenicë

Parlamenti i Malit të Zi, të enjten mbrëma shkarkoi ministrin e Drejtësisë dhe të Drejtave të Njeriut dhe Pakicave, Vladimir Leposaviç, për shkak të qëndrimit të tij mohues ndaj gjenocidit në Srebrenicë dhe dhe miratoi një rezolutë që ndalon mohimin e gjenocidit në atë qytet.   Shkarkimi i ministrit tij u bë me propozimin […]

Ua mori ushtria jugosllave, shqiptarëve të Malit të Zi u rikthehen pronat pas 30 vitesh

Shqiptarët e Malit të Zi, në Ulqin, kanë mbyllur një kalvar me pronat pas 30 vitesh.   Falë iniciativës së deputetit shqiptar atje, Genci Nimanbegu, Kuvendi i Malit të Zi ka votuar ligjin për kthimin e pronës së Valdanosit ish pronarëve.   Kjo konsiderohet një fitore e madhe për shqiptarët në Mal të Zi, […]

Shqiptarët gjatë pluralizmit në Mal të Zi

Në sesionin shkencor “Shqiptarët në Mal të Zi gjatë tri dekadave të fundit” u shpalosen analiza shumëdimensionale mbi proceset dhe dukuritë që kanë ndodhur gjatë pluralizmit në këtë vend.   Studiuesë të ndryshëm shfaqen pikëpamje dhe analiza mbi pozitën e shqiptarëve dhe për nivelin e integrimit të tyre në Mal të Zi.   […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara