Thursday 20 June 2024
Thursday 20 June 2024

Mungesa e mbikalimeve përgjatë segmentit Kukës-Morinë në Rrugën e Kombit, po kthehet në një rrezik serioz për shumë qytetarë kuksianë veçanërisht të moshuarit, të cilët kalojnë mbi trafik-ndarëse për të shkuar buzë liqenit.

 

Ata kanë vendosur edhe shkallë për të hipur mbi trafik-ndarëse, duke u kthyer në një rrezik jo vetëm për veten e tyre, por edhe për drejtuesit e mjeteve që kalojnë me shpejtësi në këtë segment rrugor.

 

Pamje të tilla, kur qytetarët tentojnë të kalojnë trafik-ndarësen për të kaluar në anën tjetër të autostradës në segmentin Kukës-Ura e Uzinës janë të përditshme.

 

Të privuar nga mungesa e mbikalimeve, banorët e Kukësit, kryesisht të moshuar që duan të shkojnë buzë liqenit, detyrohen të zgjedhin kalimin mbi trafik-ndarëse apo përmes shkallëve.

 

Banorët shprehen se mbikalimi më i afërt është mbi 2 km larg dhe kjo është arsyeja që ata zgjedhin të rrezikojnë çdo ditë duke kaluar përmes autostradës sesa të ecin për të arritur te mbikalimi.

 

“Ne pleqtë nuk kemi më takat, do të na ikte e gjithë dita”, thotë njeri prej tyre.

 

Liqeni mbetet i vetmi vend ku të moshuarit e Kukësit dhe nostalgjikët mund të kalojnë kohën e lirë. CNN Albania

 

14 maj 2020

 

 

Më shumë

Kuvendi i Berishës, shkarkon Bashën

Partia Demokratike ndodhet në një krizë të thellë ekzistenciale. Shenjat e krizës janë të dukshme. PD është sot e përçarë keqazi.   Demokratët janë rrjeshtuar në dy grupime kundërshtare: njëri me mbështetës të Sali Berishës, ish-liderit historik të PD, të shpallur “Person non grata” nga qeveria amerikane për “vepra korrupsioni që minojnë demokracinë në […]

“Non-grata”, Berisha shkon me ‘Foltoren’ në SHBA

Të dielën e 5 dhjetorit ora 12:00 me orën lokale, do të zhvillohet ‘Foltorja’ e ish-kryeministrit Sali Berisha me shqiptarët e Amerikës. Njoftimin e ka bërë publik lideri historik i PD përmes një postimi në Facebook. Organizimi është bërë nga diaspora shqiptare në SHBA.   Takimi do të zhvillohet me video-konferencë njësoj sikur të […]

Shqipëri – Kosovë, pa ndalesa në kufi!

Në mbledhjen e përbashkët të dy qeverive, Kosovës dhe Shqipërisë që po mbahet sot në Elbasan, ministri i Brendshëm Bledi Çuçi shpjegoi tre marrëveshjet e arritura. Tre marrëveshjet synojnë lehtësimin e lëvizjes së qytetarëve në të dy anët e kufirit. “Dua ta filloj nga kjo e fundit që ka të bëjë me lejet e […]

Berisha për Zërin e Amerikës: Unë do marr PD-në, nuk bëj parti tjetër

Ish kryeministri dhe drejtuesi i Partisë Demokratike, Sali Berisha përjashton në mënyrë kategorike, krijimin e një force të re politike. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, ai shprehet i bindur se kuvendi i thirrur prej tij dhe mbështetësve të tij më 11 dhjetor do të shënojë një rithemelim të kësaj partie të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara