Friday 19 July 2024
Friday 19 July 2024

 

Përgjatë dy ditëve të fundit qytetarët thonë se iu është shtyrë data e vaksinimit për dozën e dytë të vaksinës “Sinovac”.

 

Sot në qendrën e vaksinimit në sheshin “Skënderbej” ka pasur radhë që në orët e para të mëngjesit.

 

Qytetarët shprehen se u është thënë në qendrat e vaksinimit se nuk ka pasur doza, por Ministria e Shëndetësisë e mohon një gjë të tillë.

 

“Këtu vetëm polici të sqaron, nuk vijnë ato të personelit. Polici na ka thënë ecni pas tre ditësh”, shprehet një e moshuar ndërsa vazhdon të presë në radhë.

 

“Dje na thanë hajdeni nesër, për sot”, tregon një tjetër për gazetaren e Euronews Albania.

 

“Kemi dy ditë që kemi ardhur. Nuk ka, nuk ka, sot erdhën”, tha një i moshuar.

 

“Erdhëm dje pyetëm atë policin, nuk ka tha. Thash kemi dozën e dytë, nuk ka tha vaksina”, tregon një pensioniste.

 

“Erdha të dielën edhe ndenja tre orë dhe nuk mbaruam punë. Ja prit, prit dhe në 11:00 pastaj na thanë nuk ka vaksina. Edhe dje po kështu”, shprehet një tjetër qytetar.

 

Ministria e Shëndetësisë thotë se doza e dytë me vaksinën kineze po merret, por ka pasur fluks dhe si fillim po vaksinohen personat e ditëve të mëparshme.

 

 

Më shumë

Kongresi Botëror i Kanabisit dhe e ardhmja e industrisë

Këtë vit shteti i Nju Jorkut legalizoi marijuanën për përdorim personal. Kjo industri pritet të rritet në mënyrë dramatike, duke sjellë fitime dhe vende pune.   Më shumë se 200 kompani që morën pjesë në Kongresin Botëtor të Kanabisit dhe Ekspozitën e Biznesit, po përpiqen të investojnë.   Brian Benjamin, zëvendës guvernator i […]

Spitalet po e përballojnë pandeminë me mungesa të shumta në mjekë e pajisje

Në Tiranë, Organizata Together for Life publikoi një raport mbi standardet minimale që u nevojiten spitaleve për të përballuar pacientët me COVID-19.   Nga monitorimi në 57 spitalet publike dhe private u zbulua një seri mungesash në stafe dhe në pajisje mjekësore gjatë pandemisë Covid.     Raporti theksoi se spitalet e Shqipërisë kanë […]

Në 2020-n, shqiptarët shpenzuan 72 milionë euro më shumë për shëndetin

Vitit 2020 ishte i jashtëzakonshëm, teksa pandemia ndikoi ndjeshëm shëndetin e popullatës dhe aktivitetin e ekonomisë.   Ndërsa vala e parë e virusit u arrit të frenohej si rrjedhojë e karantinës së fortë, në pjesën e dytë të vitit shumë familje dhe individë u gjendën përballë zgjidhjeve të vështira, ndërsa për shumë pasojat ishin […]

100 Vjet Kryqi i Kuq Shqiptar

Si sot, më 4 tetor 1921, u themelua Kryqi i Kuq Shqiptar. Është shoqata më e vjetër humanitare në Shqipëri. Ai është njohur zyrtarisht nga Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq në vitin 1923. Që nga ky vit është anëtar i Federatës (në atë kohë Ligës) së Shoqatave të Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara