Saturday 2 March 2024
Saturday 2 March 2024

 

Parlamenti i Maqedonisë së Veriut e miratoi të hënën Naser Ziberin për detyrën e Avokatit të Popullit. 61 deputetë votuan pro, sikurse 26 nga 41 deputetët e komuniteteve joshumicë. Ligjvënësit opozitarë nuk morën pjesë në votim.

 

Opozita, si maqedonase ashtu edhe ajo shqiptare këmbëngulën që Avokati i ri i Popullit të mos jetë një personalitet politik, por një profesionist i pavarur që ka autoritet në publik mbi angazhimet rreth të drejtave të qytetarëve. VMRO-ja dhe Aleanca për Shqiptarët me Alternativën ishin mjaft kritike sidomos për faktin se zoti Ziberi ishte kandidat i Bashkimit Demokratik për Integrim për kryeministër të Maqedonisë së Veriut në zgjedhjet e fundit parlamentare të vitit 2020.

 

Opozita e quajti “pazar, shpërblimi që partia qeverisëse (BDI) i jep zotit Ziberi për shërbimin e tij me pranimin e kandidaturës si kryeministër i parë shqiptar”.

 

Opozita vlerëson se zoti Ziberi nuk do të ketë besimin e popullit dhe nuk do të mund t’i mbrojë interesat e qytetarëve mbi shkeljet që mund të ndodhin nga institucionet e drejtuara nga funksionarë të BDI-së.

 

Ndërkohë, BDI-ja e mbrojti të propozimin e saj duke thënë se zoti Ziberi i plotëson të gjitha kushtet dhe se fakti që ka qenë kandidat për kryeministër nuk e përjashton nga ky proces.

 

Në fillim të viteve ’90, para se të hynte në politikë Naser Ziberi ka qenë gazetar. Më pas ai u bë deputet e më pas ministër nga radhët e Partisë për Prosperitet Demokratik. Ai u largua nga politika në vitin 2002, për të ushtruar profesionin e noterit.

 

Zoti Ziberi pason Ixhet Memetin, i cili për gjashtëmbëdhjetë vjet ishte Avokat i Popullit. Edhe zoti Memeti më parë ishte funksionar nga radhët e PPD-së dhe ministër (i Drejtësisë) i BDI-së. Mandati i Avokatit të Popullit zgjat 8 vjet me mundësi rikandidimi për një mandat të dytë.

 

 

Më shumë

Zgjedhjet lokale: Bilall Kasami kryetar i Tetovës

Partia opozitare në Maqedoninë e Veriut, VMRO-DPMNE, shpalli të dielën mbrëma fitoren në shumicën e komunave në raundin e dytë të zgjedhjeve për pushtetin lokal.   Ndërsa nga partitë shqiptarë, Bashkimi Demokratik për Integrim tha se është fituese në këto zgjedhje, ndonëse humbi Tetovën që vlerësohet si komuna me e rëndësishme për shqiptarët […]

Maqedonia e Veriut shënon 30 vjetorin e pavarësisë

Me rastin e festimit të kësaj dite, në qendër të kryeqytetit do të parakalojnë punonjësit shëndetësorë, sportistët, zjarrfikësit, policia dhe ushtarët, minatorët, fermerët, vullnetarët e Kryqit të Kuq, si dhe ansamble kombëtare dhe shoqatat kulturore dhe artistike.   Festa qendrore do të jetë e hapur para Kuvendit duke filluar nga ora 17:30 dhe […]

Digjet spitali në Tetovë – viktima dhe të plagosur

Një zjarr përfshiu të mërkurën mbrëma spitalin në Tetovë ku ishin të shtrirë të sëmurë nga COVID-19 duke lënë pas vetes viktima të dhe të plagosur.   Ministri i Shëndetësisë i Maqedonisë së Veriut, Venko Filipçe, tha se deri tash janë konfirmuar 10 viktima, por numri mund të rritet.   Në Tetovë ndodhet […]

20-vjetori i Marrëveshjes së Ohrit

Nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit u bë i mundur pas luftës së armatosur të vitit 2001. Marrëveshja u realizua me ndihmën e bashkësisë ndërkombëtare.   Qeveria e Maqedonisë së Veriut në bashkëpunim me programin për ndërtimin e paqes dhe të drejtat e njeriut në Universitetin Columbia organizoi panelin ndërkombëtar “Përtej Ohrit”.   Në panelin ndërkombëtar […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara