Monday 22 July 2024
Monday 22 July 2024

 

 

Negociatorët kanë ndërprerë bisedimet, që kanë për qëllim ringjalljen e marrëveshjes bërthamore të Iranit. Ata janë kryer në shtetet e tyre për konsultime, tha i dërguari i Bashkimit Evropian për këto bisedime, Enrique Mora.

 

Mora nuk dha detaje se kur mund të rinisin bisedimet, por tha se është bërë përparim dhe se pjesëmarrësit do të kenë një ide më të qartë se si do të përmbyllet marrëveshja, kur të kthehen nga konsultimet.

 

I dërguari i Rusisë,Mikhael Ulyanov u tha gazetarëve se bisedimet do të rinisin, por Mora tha se negociatorët po riktheheshin në shtetet e tyre.

 

Negociatorët “bën vlerësimin e përparimit domethënës të bërë në bisedimet e Vjenës, përfshirë edhe raundin e gjashtë dhe vendosën të bëjnë një pushim, që do t’u lejojë pjesëmarrësve që të konsultohen me kryeqytetet e tyre për përgatitjet rreth atij që supozohet se do të jetë raundi i fundit i negociatave”, tha Ulyanov.

 

Në bisedimet në Vjenë marrin pjesë Irani dhe gjatë fuqitë botërore që kanë nënshkruar marrëveshjen. Bisedimet kanë nisur në muajin prill.

 

Kryenegociatori i Iranit, Abbas Aqaqchi më herët tha se palët janë afruar drejt ringjalljes së marrëveshjes bërthamore të vitit 2015 dhe shtoi se ai pret që negociatorët të kthehen në shtetet e tyre respektive për konsultime.

 

“Ne jemi afër arritjes së marrëveshjes, por distanca që ekziston ndërmjet nesh dhe marrëveshjes nuk do të jetë punë e lehtë që të tejkalohet”, tha ai.

 

Shtetet e Bashkuara janë tërhequr nga marrëveshja bërthamore e Iranit më 2018.

 

Që prej se presidenti i atëhershëm i SHBA-së, Donald Trump tërhoqi Uashingtonin nga marrëveshja bërthamore e vitit 2015, Teherani ka rinisur pasurimin e uraniumit, që mund ta çojë këtë shtet drejt zhvillimit të armëve bërthamore.

 

Pasardhësi i Trumpit, presidenti Joe Biden, ka shprehur vullnetin e tij për t’iu ribashkuar marrëveshjes, pasi Uashingtoni të jetë i sigurt se Teherani do të respektojë zotimet e tij. REL

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara