Saturday 18 May 2024
Saturday 18 May 2024

 

 

Pas lëvizjes së paraardhësit të tij për të vendosur lidhje me Izraelin, Kryeministri i emëruar i Kosovës Albin Kurti rishikon vendndodhjen e ambasadës.

 

Kryeministri i zgjedhur i Kosovës e ka gjetur veten në një pozitë të vështirë diplomatike përpara marrjes së postit pas lidhjeve diplomatike të vendit të tij me Izraelin.

 

Albin Kurti i partisë Lëvizja Vetëvendosje, ose Vetëvendosje!, pritet të jetë kryeministri i ardhshëm i Kosovës pasi partia e tij fitoi zgjedhjet parlamentare të 14 shkurtit.

 

Të hënën, Kurti u takua me ambasadorin turk në Prishtinë dhe vendimi i Kosovës për të hapur një ambasadë në Jeruzalem ishte midis temave të diskutimit.

 

“Vendi ku do të vendoset ambasada do të konsiderohet pas kontrollit të dokumentacionit të qeverisë në largim,” tha një deklaratë e lëshuar pas bisedimeve Kurti.

 

Më 1 shkurt, Kosova vendosi lidhje diplomatike me Izraelin dhe vendosi të hapte një ambasadë në Jeruzalem – duke u bërë vendi i parë europian dhe me shumicë myslimane që bëri plane të tilla. Ai ndoqi Sh.B.A dhe Guatemalën duke bërë kështu. Ambasadat e shumicës së vendeve janë në Tel Aviv.

 

Vendimi i Kosovës u mor kur Kryeministri në largim Avdullah Hoti u takua me Presidentin Serb Aleksandar Vuçiç në Shtëpinë e Bardhë në Shtator me Presidentin e atëhershëm Donald Trump.

 

 

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka paralajmëruar Kosovën se vendimi mund të dëmtojë marrëdhëniet e ardhshme me vendin e tij.

 

“Unë besoj se do të ishte e dobishme të shmangim një veprim të tillë që do t’i shkaktonte dëm të madh Kosovës”, tha Erdogan.

 

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu i shkroi Kurtit se “Unë i kushtoj shumë rëndësi vendimit të Kosovës për të hapur ambasadën e saj në Jeruzalem dhe mezi pres t’ju pres në Izrael për inaugurimin e saj.”

 

Letrat e dërguara në shkurt u botuan nga zëdhënësi i Kurtit, Perparim Kryeziu, në faqen e tij në Facebook si pjesë e urimeve nga udhëheqësit botërorë për fitoren e tij.

 

Javën e kaluar, Kosova dërgoi ambasadorin e saj në Izrael.

 

Palestinezët pretendojnë Jeruzalemin Lindor, të kapur nga Izraeli në luftën e Lindjes 1967 dhe më vonë aneksuar, si kryeqyteti i një shteti të ardhshëm. Shumica e bashkësisë ndërkombëtare nuk e njeh aneksimin izraelit të Jeruzalemit Lindor dhe thotë se pretendimet konkurruese ndaj qytetit duhet të zgjidhen përmes negociatave.  / HAARETZ

Më shumë

Kosova ftohet në takimin e lartë për demokraci

Kosova pritet të marr pjesë në takimin e lartë për demokraci që do të organizohet nga presidenti amerikan, Joe Biden më 9 dhe 10 dhjetor. Burime të Zërit të Amerikës konfirmuan pjesëmarrjen e Kosovës në këtë takim dhe sipas tyre, kjo u bë e ditur pas takimeve që presidentja Vjosa Osmani zhvilloi me […]

Mosnjohja e plotë e Kosovës, pengesë drejt NATO-s

Mosnjohja e Kosovës nga katër shtete evropiane që janë edhe pjesë NATO-s, është pengesa kryesore për anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë ndërkombëtare, u tha në Komisionin për Punë të Jashtme dhe Diasporë në Kuvendin e Kosovës.   Lidhur me anëtarësimin e Kosovës në NATO, para anëtarëve të këtij komisioni raportoi të martën […]

Kosova vendos sanksione për shtatë individë dhe një kompani për lidhje me Hezbollahun

Qeveria e Kosovës u vendosi sanksione shtatë afaristëve dhe një kompanie për lidhje me grupin ushtarak të Libanit, Hezbollah.   Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla-Schwarz, tha se sanksionet vendosen në pajtim me Rezolutën 1373 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara ndaj shtatë individëve dhe një kompanie “për lidhjet e […]

Kërcënohet kryeministri i Kosovës Albin Kurti

Masa të shtuara të sigurisë janë parë të mërkurën mbrëma përreth shtëpisë së kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti.   Zëdhënësi i qeverisë, Përparim Kryeziu, tha se kryeministri Kurti është kërcënuar dhe për këtë arsye, “si masë e kujdesit të shtuar, është rritur edhe niveli i tij i sigurisë. Institucionet e hetuesisë dhe sigurisë […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara