Friday 21 June 2024
Friday 21 June 2024

 

Një patrullë mbretërore angleze i ka zënë rrugën një nëndetëse raketore nënujore ruse që po endej në Kanalin Anglez. Së fundmi në brigjet britanike është parë dhe një tjetër anije ruse që sillej vërdallë Moray Firth.

 

Sot, marina konfirmoi se anijet u kryqëzuan gjatë një misioni të kategorisë “mbrojtja e parë” që ka për qëllim të mbrojë integritetin territorial të Britanisë. Anija HMS Tyne, është e pajisur me artileri të rëndë dhe monitoroi me kujdes anijet që kaluan për disa ditë rresht pranë Moray Firth.

 

Anija spiune Viktor Leonov dhe nëndetësja mbështetëse Sergey Ospirov u pikasën më pak se 48 kilometra larg brigjeve angleze.

 

Sipas marinës, Viktor Leonov ishte anije që mblidhte të dhëna inteligjente. Ajo ishte e pajisur me një antenë, radar e sensor të teknologjisë së lartë që mund të kapnin sinjale, të ndiqnin avionë përfshi sinjalet telefonike./tvklan.al

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara