Monday 4 March 2024
Monday 4 March 2024

 

 

Presidenti i Kinës Xi Jinping mori pjesë në Ngjarjen Virtuale të Forumit Ekonomik Botëror (WEF) të Axhendës së Davosit dhe mbajti një fjalim të posaçëm të hënën në Pekin përmes lidhjes me video.

 

“Pandemia është larg përfundimit. Ringjallja e fundit e rasteve të epidemisë na kujton se duhet të vazhdojmë luftën,” tha presidenti Xi.

 

“Duhet të mbetemi të bindur se dimri nuk e ndalon dot ardhjen e pranverës dhe errësira nuk mund ta mbështjellë dritën e agimit,” tha ai

 

Presidenti Xi shtoi se çdo vend është i veçantë për nga historia, kultura dhe sistemin e tij shoqëror dhe askush nuk është në një pozitë dominuese.

 

Ai theksoi se kriteret më të mira janë nëse historia, kultura dhe sistemi shoqëror i një vendi i përshtaten gjendjes së veçantë të një vendi, gëzojnë mbështetjen e njerëzve, shërbejnë për të dhënë stabilitet politik, përparim shoqëror dhe jetë më të mirë dhe kontribuojnë në përparimin njerëzor.

 

Presidenti kinez shtoi gjithashtu se asnjë problem botëror s’mund të zgjidhet nga një vend i vetëm, prandaj duhet të ketë veprim, reagim dhe bashkëpunim global. Ndërtimi i qarqeve të vogla apo nisja e një lufte të re të ftohtë vetëm sa e shtyn botën në përçarje e madje në përballje.

 

Presidenti Xi nënvizoi nevojën për të qëndruar pranë vlerave thelbësore dhe parimeve bazë të multilateralizmit, për t’u përshtatur me ndryshimin e peizazhit ndërkombëtar dhe për t’iu përgjigjur sfidave globale.

 

“Ne duhet të bëjmë reforma dhe të përmirësojmë sistemin e qeverisjes globale mbi bazën e konsultimit të gjerë dhe ndërtimit të konsensusit,” shtoi ai.

 

Xi theksoi se loja e “shumës zero” (kur më i forti i merr të gjitha), nuk është filozofia e popullit kinez. Si një ndjekëse e vendosur e një politike të jashtme të pavarur të paqes, Kina po punon shumë për të ndjekur marrëdhënie miqësore dhe bashkëpunuese me vendet e tjera.

 

Xi i bëri thirrje bashkësisë ndërkombëtare të bashkohet dhe të bashkëpunojë.

 

Ai shtoi se kemi vetëm një Tokë dhe një të ardhme të përbashkët për njerëzimin, duke u bërë thirrje vendeve të bashkëpunojnë për t’u përballuar me krizën e tanishme si dhe të bëjnë përpjekje për të krijuar një të ardhme të bukur për këdo.

 

“Le të bashkohemi të gjithë dhe të lejojmë që multilateralizmi të na ndriçojë rrugën tonë drejt një bashkësie me fate të përbashkëta të njerëzimit,” tha presidenti Xi në fund të fjalimit të tij.  CRI

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara