Wednesday 21 February 2024
Wednesday 21 February 2024

 

Jeta e njerëzve të famshëm shpesh përshkruhet në filma dhe shfaqje, por një opera e re në Mbretërinë e Bashkuar ka zgjedhur ndoshta një temë të vështirë – duke pasur në qendër agjentin rus Alexander Litvinenko i cili u helmua me një substancë radioaktive në vitin 2006. Opera e re që shfaqet për herë të parë të enjten (15 Korrik), është vlerësuar nga e veja e Litvinenkos, Marina, e cila thotë se është e rëndësishme që jeta e tij dhe mënyra se si vdiq të mos harrohet.

 

Nuk është befasi që një histori që tronditi botën tani është bërë subjekt i një opere.

 

Aleksandër Litvinenko, një agjent rus i kthyer në kritik të Kremlinit, vdiq në nëntor 2006, pasi piu një çaj të helmuar me polonium-210 në një hotel në Londër.

 

Një hetim arriti në përfundimin se ai ishte vrarë nga zbulimi rus, ka të ngjarë me miratimin e Presidentit Vladimir Putin. Rusia mohoi të ketë pasur rol.

 

Pesëmbëdhjetë vjet pas vdekjes së burrit të saj, Marina Litvinenko synon ta mbajë gjallë historinë e tij.

 

Opera, e vënë në skenë në Grange Park Opera në Surrey, bazohet në një libër ku ajo është bashkëautore.

 

“Muzika është një armë shumë e fuqishme. Ndonjëherë fjalët, fotografia nuk janë të mjaftueshme. Por muzika mund të bëjë më shumë sesa fjalët,” thotë Marina.

 

Shfaqja përdor gjithashtu pamje filmike për të treguar historinë.

 

“Kjo histori ka të gjithë elementët e një opere. Opera është fuqi, politikë, dashuri, tradhëti, vrasje. Shumë opera i kanë këto tema “, thotë kompozitori Anthony Bolton.

 

Shfaqja e operas u vonua për shkak të pandemisë.

 

Por Marina është e vendosur të mbajë gjallë kujtimet e burrit të saj.

 

“Unë vërtet e vlerësoj që quhet ‘Jeta dhe Vdekja e Aleksandër Litvinenkos’, sepse atë që ai nuk mundi ta realizonte gjatë jetës, e bëri me vdekjen e tij, si sakrifica më e madhe,” thotë ajo.

 

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara