Friday 21 June 2024
Friday 21 June 2024

 

 

Lëvizja për Shoqërinë dhe Paqen tha se: “Nderimi i dëshmorëve kërkon padi (ndaj Francës) në nivel ndërkombëtar”

 

 

Një parti politike në Algjeri të dielën bëri thirrje për ndjekjen penale të Francës në gjykatat ndërkombëtare për krimet që ajo kreu në Algjeri gjatë 132 viteve të sundimit të saj kolonial, transmeton Anadolu Agency (AA).

 

Në një deklaratë për 60-vjetorin e masakrës së policisë franceze të demonstruesve paqësorë algjerianë në Paris, duke kërkuar pavarësinë e vendit të tyre, Lëvizja për Shoqërinë dhe Paqen tha: “Nderimi i dëshmorëve kërkon padi (ndaj Francës) në nivel ndërkombëtar”.

 

Më 17 tetor të vitit 1961 mbi 300 demonstrues paqësorë algjerianë u vranë nga policia franceze, shumë prej të cilëve u hodhën në lumin Seine.

 

Krimet e Francës përfshijnë masakrën e saj ndaj gati 4.000 besimtarëve muslimanë gjatë epokës koloniale, e cila u përfshi nga viti 1830 deri në vitin 1962.

 

Besimtarët u vranë derisa organizuan qëndrim me ulje në xhaminë osmane të quajtur Ketchaoua, në një përpjekje për ta ndaluar atë nga shndërrimi në kishë.

 

“Franca na kolonizoi për 132 vjet, gjatë të cilave ka pasur krime të tmerrshme që nuk mund të fshihen me fjalë të bukura”, tha presidenti algjerian Abdelmadjid Tebboune në një intervistë televizive të dielën e kaluar.

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara