Monday 15 July 2024
Monday 15 July 2024

 

 

Një grup i përbërë nga 26 kolumbianë dhe dy amerikanë të Haitit qëndrojnë pas vrasjes së presidentit të Haitit, Jovenel Moise, tha policia më 8 korrik.

 

Presidenti Moise, 53 vjeç, u qëllua për vdekje në shtëpinë e tij në Port-au-Prince ndërsa gruaja e tij u plagos, nga një grup, për të cilin zyrtarët thanë se e përbënin mercenarët.

 

“Në vendin tonë erdhën të huajt dhe e vranë presidentin”, tha shefi i policisë, Leon Charles, në një konferencë për media.

 

Ai konfirmoi se nga ai grup, 15 kolumbianë dhe amerikanët haitianë janë arrestuar ndërsa tre nga sulmuesit janë vrarë. Tetë të tjerë janë ende në arrati.

 

Sipas një hetimi fillestar disa nga vrasësit ishin ish-anëtarë të ushtrisë kolumbiane tha ministri kolumbian i Mbrojtjes, Diego Molano.

 

Zyrtarët ende nuk kanë dhënë ndonjë motiv për vrasjen apo se kush e ka urdhëroi atë.

 

Ekzistojnë edhe dilema për faktin se pse nuk arritën ta mbrojnë presidentin pjesëtarët e sigurisë.

 

Vdekja e Moise ka zhytur kombin e varfër në trazira.

 

Haiti veçse ishte në krizë politike, madje edhe para se Moise të merrte detyrën më 2017. Që nga zgjedhja e tij vendi është përballur me protesta të vazhdueshme.

 

Ai kishte qeverisur vendin përmes një dekreti pasi administrata e tij dështoi të mbajë zgjedhjet e përgjithshme në tetor të 2019. Vendi nuk ka një parlament të zgjedhur.

 

Kryeministri i Përkohshëm Claude Joseph ka shpallur gjendje të emergjencës duke bërë të ditur se ai tash është në udhëheqje të vendit.

 

Zgjedhjet e reja presidenciale dhe parlamentare janë planifikuar për 26 shtator.

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara