Wednesday 24 April 2024
Wednesday 24 April 2024

 

Shërbimi hekurudhor i mallrave Kinë-Evropë shënoi një rekord të ri mujor në prill, në kushtet e pandemisë së koronavirusit të ri.

 

Grupi Shtetëror i Hekurudhave i Kinës thotë se qarkullimi i trenave të mallrave regjistroi një rritje të fortë muajin e kaluar, me gjithsej 979 udhëtime, 46 për qind më shumë se në prillin e vjetshëm, duke mbajtur 88 000 kontejnerë me madhësi standarde.

 

Pothuajse 3 000 udhëtime janë bërë gjatë katër muajve të fundit, 24 për qind më shumë krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Mbi 260 000 kontejnerë u transportuan në mes të dy rajoneve, me një rritje 27 për qind.

 

Trenat e mallrave gjithashtu kanë luajtur një rol vendimtar për të ndihmuar në luftën kundër pandemisë në Evropë, duke dërguar sasi të mëdha të furnizimeve mjekësore. CRI

Më shumë

Merkeli më e preferuar se Macroni për të drejtuar Evropën

Mijëra qytetarë të BE e vlerësojnë Gjermaninë si përfaqësuese të besueshme të interesave të tyre. Evropianët, madje edhe francezët do ta preferonin Merkelin si lidere përpara presidentit Macron, shkruan Auron Dodi. Kandidatët për kancelarë në zgjedhjet parlamentare këtë vit në Gjermani mund të ëndërrojnë për kuotat e mbështetjes të kancelares Merkel. Në fund të […]

Konfuzion në lidhje me hyrjen e personave të vaksinuar në BE

Rregullat e hyrjes në BE për njerëzit e vaksinuar janë të pakuptueshme, sepse çdo shtet anëtar bën të vetën. Nevojë për sqarim ka edhe për Ballkanin.   Çertifikata e vaksinimit e BE që hyri në fuqi zyrtarisht në 1 korrik është një dokument, i cili supozohet se lehtëson udhëtimet brenda BE. Por atë mund […]

Francezët ndëshkojnë Macron, partia e presidentit pikiatë në zgjedhjet rajonale!

Francezët mbështeten konservatorët në raundin e parë të zgjedhjeve rajonale duke i nxjerrë ata fitues me votën e tyre, e duke renditur në vend të pestë partinë e presidentit Emmanuel Macron.   Konservatorët e shohin kështu shumë më real shansin për ta përmbysur Macronin vitin që vjen. Partia e ish presidentit, Sarkozy, Les Republicans […]

Cila do të jetë politika e jashtme gjermane nën një kancelar Armin Laschet?

Konservatori Laschet dëshiron ta zhvillojë Evropën me një bërthamë shtetesh vullnetare, të orientuara te Gjermania dhe Franca. Ai ka për ushtrinë, Kinën e Rusinë pikëpamje të ndryshme nga Të Gjelbrit, shkruan Auron Dodi. Fjalimi programatik i Armin Lashetit, kryetarit të partisë së kancelares Merkel, CDU dhe kandidatit për kancelar të CDU/CSU-së i drejtohej si […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara