Monday 15 July 2024
Monday 15 July 2024

Kreu i OKB ka bërë thirrje për paqe nëpër shtëpi, teksa ngre alarmin se ka pasur rritje alarmuese të dhunës në familje kundër grave.

Kjo rritje është e lidhur me detyrimet e vendosura nga qeveritë për të qëndruar në shtëpi, për shkak të pandemisë.

Pasi riktheksoi sërish thirrjet për armëpushim në konfliktet e ndryshme të botës, Antonio Guterres vërejti se dhuna nuk gjendet vetëm në fushëbetejë.

“Për shumë vajza e gra, kërcënimi është më i madh aty ku duhet të ndihen më të sigurta, në shtëpi”, thotë sekretari i OKB-së.

Një lajm pozitiv është se autoritetet spanjolle kanë parë ulje të numrit të të infektuarve si dhe të vdekjeve, për të katërtën ditë rresht.

Kjo tregon se masat për të kufizuar lëvizjet kanë nisur të japin efekte pozitive.

Ka ende shumë njerëz që vazhdojnë të infektohen e të vdesin nga virusi, por me një ritëm më të ngadaltë se javën e shkuar.

Numri i të infektuarve të rinj ishte 4273, ndërkohë që një javë më praë ishte 6000, dhe më përpara asaj jave, mbi 7000.

Numri i vdekjeve për 24 orë ka rënë në 637 ditën e hënë, nga 674 dhe 809 që ka qenë të dielën dhe të shtunën.

Numri në total i vdekjeve ka arritur 13 mijë, ndërsa 2357 janë shëruar, duke e çuar totalin në 40 mijë. euronews

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara