Monday 22 July 2024
Monday 22 July 2024

 

Organizatat studentore shqiptare i thanë BIRN se vaksinimi i studentëve nuk duhet të jetë i detyrueshëm, megjithëse ata mbështesin në parim vaksinimin kundër COVID-19.

 

Vaksinimi i nxënësve, studentëve dhe punonjësve të arsimit, së bashku me punonjësit e shëndetësisë, u bë i detyrueshëm në Shqipëri në gusht dhe, ndërsa viti i ri akademik është shtyrë për një javë, vendi ka filluar “vaksinimet masive” në çdo universitet.

 

Rigels Xhemollari, një ekspert i të rinjve dhe arsimit, i cili drejton “Qendresa Qytetare”, që fokusohet në arsimin në Shqipëri, tha për BIRN se ata mbështesin vaksinimin e studentëve, por jo vaksinimin e detyrueshëm.

 

“Kemi rezerva për politikat e ndërmarra për studentët. Në Shqipëri sot me urdhër të ministrit ndalohet hyrja në universitet pa vaksinë, por në asnjë mjedis tjetër social nuk kërkohet vaksina. Nuk u kërkua dje në stadium, në podiumet e politikanëve apo në festimet e organizuara nga bashkitë, ”tha ai.

 

Ai shtoi se autoritetet gjithashtu nuk kanë komunikuar siç duhet me studentët për rreziqet e mundshme të goditjeve, por vetëm i detyruan ata të marrin vaksinën.

 

BIRN pyeti Ministrinë Shqiptare të Shëndetësisë të Mërkurën për numrin e përgjithshëm të studentëve që janë vaksinuar deri më tani, dhe iu tha se të dhënat “janë në progres”.

 

Media raportoi të mërkurën se Universiteti i Elbasanit do të organizojë një takim me studentët këtë të enjte për t’i informuar ata rreth vaksinave; shkalla e vaksinimit në këtë universitet mbetet e ulët.

 

Glevio Tabaku, nga Bordi Kombëtar i Studentëve, i tha BIRN se vaksinimi i detyrueshëm nuk është mënyra e duhur për t’u afruar studentëve, dhe një plan komunikimi i duhur ishte i nevojshëm për t’iu afruar atyre dhe për t’i bërë ata të gatshëm të vaksinoheshin.

 

“Sipas raportit tonë të dytë, të zhvilluar në 26-27 Shtator, vetëm 31 përqind e studentëve raportojnë se janë vaksinuar dhe vetëm 13 përqind thonë se do të vazhdojnë të vaksinohen,” tha ai.

 

Sipas tij, problem tjetër është edhe shtyrja e vitit të ri akademik dhe plani për studentët e pavaksinuar.

 

“Si do të menaxhohen studentët e pavaksinuar që duan të ndjekin mësimet në auditor dhe jo në internet ose përmes prezantimit të një testi PCR çdo javë?” pyeti ai.

 

Ndërkohë, mediat kanë raportuar se shkalla e vaksinimit tek studentët mbetet e ulët.

 

Shpallja për vaksinat e detyrueshme për studentët u bë fillimisht në fund të gushtit dhe studentët u paralajmëruan që të vaksinohen deri në shtator, por afati është shtyrë. Studentët e pavaksinuar do të duhej të tregonin periodikisht teste PCR, ose të ndiqnin mësimet në internet.

 

Ministrja e Arsimit Evis Kushi deklaroi më 6 tetor se fillimi i vitit të ri akademik do të shtyhej nga 11 në 18 tetor, për t’u përqëndruar në vaksinimin masiv të studentëve.

 

Në fillim të shtatorit, zëvendësministrja e Shëndetësisë Eugena Tomini tha se vaksinimi kundër COVID-19 gjithashtu do të bëhej i detyrueshëm për punonjësit e administratës, punonjësit e policisë, farmacistët dhe teknikët e laboratorit.

 

Më shumë

Rreziku nga sulmet kibernetike

Siguria kibernetike po bëhet çdo ditë e më shumë një fushë që kërkon fuqi punëtore të specializuar. Ndaj Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, si drejtues i institucionit që shumë shpejt do të marrë drejtimin për garantimin e mbrojtjes kibernetike përshëndeti pjesëmarrësit në aktivitetin inovativ “Cyber Camp Albania”, ku ftoi të rinjtë të orientojnë karrierën […]

4 – Dhjetori, Festa Kombëtare e Forcave të Armatosura Shqiptare

Me propozimin e Isa Boletinit, më 4 dhjetor 1912, Mehmet pashë Dërralla u zgjodh ministër i Luftës në Qeverinë e Përkohshme, duke fituar 42 vota dhe duke u radhitur i treti pas Luigj Gurakuqit me 54 vota dhe Myfit Bej Gjirokastrës (Libohovës) me 52 vota. Ministri i Luftës Mehmet pashë Dërralla duke bashkëpunuar me […]

Një shqiptar në krye të Arqipeshkivisë së Tiranës dhe Durrësit

Papa Françesku emëroi sot (30 nёntor 2021) imzot Arjan Dodaj, kryeipeshkëv të ri të kryedioqezës së Tiranë-Durrësit. Imzot Dodaj është kryeipeshkvi i tretë i kësaj Kishe në periudhën pas rënies së komunizmit, pasardhës i imzot Rrok Mirditës dhe i imzot George Frendos.   R.SH. – Vatikan   Dorëheqja dhe emërimi i Kryeipeshkvit Mitropolit […]

Mbi 17’000 shqiptarë e festuan Pavarësinë jashtë atdheut

Një numër i konsiderueshëm shqiptarësh kanë zgjedhur t’i kalojnë festat e nëntorit jashtë atdheut.   Stambolli ishte destinacioni kryesor për të kaluar pushimet 4-ditore që erdhën nga festat e Pavarësisë dhe Çlirimit.   “Stambolli është shitur në masë, gati  muaj përpara, pra në fund të tetorit të gjitha grupet e Stambollit kanë qenë të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara