Monday 20 May 2024
Monday 20 May 2024

 

Dy regjisore femra, Chloe Zhao dhe Ermal Fennell, janë të nominuara për çmimin e regjisorit më të mirë në çmimet Oskat të këtij viti. Kjo është hera e parë kur më shumë se një grua ka qenë në garë për këtë çmim.

Vetëm pesë gra kanë qenë në garë për këtë çmim dhe vetëm një ka fituar deri më tani, Kathryn Bigelow e cila fitoi me “The Hurt Locker” në vitin 2010. Ermal Fennell është nominuar për shfaqjen e saj “Promising Young Woman”, ndërsa Zaho me “Nomadland”.

Gjithashtu për regjisorin më të mirë janë nominuar edhe Thomas Vinterberg, David Fincher dhe Lee Isaac Chung. Po ashtu, nëntë nga aktorët e nominuar për çmimin “aktori më i mirë” janë me ngjyrë, krahasuar me një që ishte në vitin 2020. Ceremonia e Oskar këtë vit do të mbahet më 25 prill në Los Angeles, ku po ashtu si vitin e kaluar, nuk do të ketë një mikpritës, por vetëm një listë prezantuesish.

 

Lista e plotë e nominimeve për Oskar 2021

Aktorja më e mirë në një rol dytësor

Maria Bakalova, Borat Subsequent Moviefilm
Glenn Close, Hillbilly Elegy
Olivia Colman, The Father
Amanda Seyfried, Mank
Yuh-Jung Youn, Minari

Dizajni më i mirë i kostumeve

Emma
Mank
Ma Rainey’s Black Bottom
Mulan
Pinocchio

Skenari më i mirë i përshtatur

Borat Subsequent Moviefilm
The Father
Nomadland
One Night in Miami
The White Tiger

Skenari më i mirë origjinal

Judas and the Black Messiah
Minari
Promising Young Woman
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

Filmi më i mirë i shkurtër i animuar

Burrow
Genius Loci
If Anything Happens I Love You
Opera
Yes-People

Filmi më i mirë i shkurtër me veprim të drejtpërdrejtë

Feeling Through
The Letter Room
The Present
Two Distant Strangers
White Eye

Aktori më i mirë në një rol dytësor

Sacha Baron Cohen, The Trial of the Chicago 7
Daniel Kaluuya, Judas and the Black Messiah
Leslie Odom, Jr, One Night in Miami
Paul Raci, Sound of Metal
Lakeith Stanfield, Judas and the Black Messiah

Dokumentari më i mirë

Collective
Crip Camp
The Mole Agent
My Octopus Teacher
Time

Dokumentari më i mirë i shkurtër

Colette
A Concerto Is a Conversation
Do Not Split
Hunger Ward
A Love Song for Latasha

Filmi më i mirë ndërkombëtar me metrazh të gjatë

Another Round
Better Days
Collective
The Man Who Sold His Skin
Quo Vadis, Aida?

Muzika më e mirë

Greyhound
Mank
News of the World
Sound of Metal
Soul

Redaktimi më i mirë i filmit

The Father
Nomadland
Promising Young Woman
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

Kinematografia më e mirë

Judas and the Black Messiah
Mank
News of the World
Nomadland
The Trial of the Chicago 7

Efektet më të mira vizuale

Love and Monsters
The Midnight Sky
Mulan
The One and Only Ivan
Tenet

Filmi më i mirë i animuar artistik

Onward
Over the Moon
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
Soul
Wolfwalkers

Grimi dhe modelimi më i mirë i flokëve

Emma
Hillbilly Elegy
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank
Pinocchio

Kënga më e mirë origjinale

Husavik, Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
Fight For You, Judas and the Black Messiah
Io Sì (Seen), The Life Ahead
Speak Now, One Night in Miami
Hear My Voice, The Trial of the Chicago 7

Aktori më i mirë në një rol kryesor

Riz Ahmed, Sound of Metal
Chadwick Boseman, Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins, The Father
Gary Oldman, Mank
Steven Yeun, Minari

Aktorja më e mirë në një rol kryesor

Viola Davis, Ma Rainey’s Black Bottom
Andra Day, The United States vs Billie Holiday
Vanessa Kirby, Pieces of a Woman
Frances McDormand, Nomadland
Carey Mulligan, Promising Young Woman

Regjisori më i mirë

Thomas Vinterberg, Another Round
Emerald Fennell, Promising Young Woman
David Fincher, Mank
Lee Isaac Chung, Minari
Chloé Zhao, Nomadland

Fotografitë më të mira

The Father
Judas and the Black Messiah
Mank
Minari
Nomadland
Promising Young Woman
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

Më shumë

Promovohet studimi monografik “Banda kombëtare “Vatra”, një histori unike shqiptaro-amerikane” e autorit akad. Vasil S. Tole

Monografia “Banda Kombëtare Vatra”, një histori unike shqiptaro-amerikane e autorit akademik Vasil S. Tole, që i kushtohet historisë së ardhjes së vullnetarëve shqiptaro-amerikanë në vitin 1920 për të nxitur ndjenja entuziaste besimi dhe frymë atdhetare në popull, pas rikonfirmimit të Pavarësisë me Kongresin e Lushnjes, u promovua në Akademinë e Shkencave të Shqipërisë. […]

“Western Balkans Youth Orchestra”: Orkestër e re kundër konflikteve të vjetra

Ata vijnë nga vende që përpara 30 vjetësh luftonin brutalisht njeri-tjetrin. 25 të reja e të rinj takohen tani në turne koncertesh për të bërë muzikë së bashku. “Western Balkans Youth Orchestra” nis turneun e koncerteve.   Ata të gjithë janë fëmijë të luftës, të të ashtuquajturave „luftëra të Jugosllavisë”. Tani ata takohen për […]

Shqipëria në Panairin Ndërkombëtar të Librit në Torino, me më shumë se 200 tituj

Shqipëria dhe letërsia e saj janë të pranishme edhe këtë vit, me një stendë të posaçme, në Panairin Ndërkombëtar të Librit, edicioni i 33-të i të cilit zhvillohet në Torino nga data 14 deri më 18 tetor 2021.   I vizituar çdo vit nga qindra mijëra vizitorë nga e gjithë Italia, Panairi Ndërkombëtar […]

Zbulohet stera 2300-vjeçare në sitin arkeologjik të Bylisit

Neritan Ceka: I përket shekullit III para Krishtit. Stera është e gjatë 50 metra dhe e thellë 8 metra dhe e mbuluar nga një sistem harqesh. Kërkimet arkeologjike në Bylis kanë nisur nga njësia e re “ArkeoBylis” e ngritur në Akademinë e Shkencave, kryesuar nga Neritan Ceka. Skënder Muçaj: Janë zbuluar dhe objekte të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara