Saturday 2 March 2024
Saturday 2 March 2024

 

Tani gjurmimi i origjinës së virusit të COVID-19 është një sfidë e përbashkët e të gjithë njerëzimit. Matematikanët kanë filluar të përdorin metodat e analizës në bazë të të dhënave të mëdha për të gjetur “pacientin zero”.

 

Të mërkurën, platforma e parapublikimit të artikujve shkencorë e Akademisë së Shkencave të Kinës (ChinaXiv) publikoi rezultatet e gjurmimit të origjinës së virusit të COVID-19 në bazë të analizës së të dhënave të mëdha. Sipas tyre, ka një mundësi të madhe që “pacienti zero” i COVID-19 në ShBA të jetë shfaqur afër shtatorit të vitit 2019, dhe një mundësi 50 % që rasti i parë të ketë qenë në shtetin Rhode Island më 26 prill 2019, më herët se data e publikuar nga pala zyrtare amerikane, që është 20 janari i vitit 2020.

 

Megjithëse në fillim të vitit 2020 shpërtheu epidemia e virusit të COVID-19 në Kinë, sipas një sërë studimesh, në SHBA, Spanjë, Francë, Itali, Brazil etj. ka pasur gjurmë të prekjes nga virusi i COVID-19 më parë.

 

Studimi përdor analizën cilësore dhe sasiore të sëmundjeve ngjitëse, të ndërthurur me modelet matematikore dhe teknologjinë e inteligjencës artificiale. Ai analizon të dhënat epidemike të publikuara në 12 shtetet verilindore të ShBA-së, duke arritur në përfundimin se ka shumë të ngjarë që rasti i parë i prekjes nga koronavirusi i ri në ShBA të jetë shumë më herët sesa është shpallur zyrtarisht tani.

 

Përveç kësaj, grupi i studimit ka përdorur këtë metodë për të studiuar të dhënat publike të Kinës, për të përcaktuar datën e rasteve të para të COVID-19 në Wuhan dhe provincën Zhejiang. Sipas këtij modeli, ka një mundësi prej 50 % që rasti i parë i infektimit në Wuhan të ketë qenë më 20 dhjetor të vitit 2019 dhe në provincën Zhejiang më 23 dhjetor të vitit 2019. Ky përfundim përputhet me rezultatet e sondazhit epidemiologjik në Kinë, duke vërtetuar saktësinë e kësaj metode.

 

Informacionin për këtë artikull e gjeni në: http://chinaxiv.org/abs/202109.00058

 

CRI

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara