Tuesday 5 March 2024
Tuesday 5 March 2024

 

 

Një grup të rinjsh aktivistë kanë nisur mbledhjen e firmave të qytetarëve të Kurbinit në një nismë për rregullimin dhe rindërtimin e Pazarit të Milotit.

 

Situata disa dhjetëra vjeçare në këtë treg vazhdon të mbetet e njëjtë, me tregtarë nga e gjithë zona e Veriut që shkojnë atje dhe tregtojnë produktet e tyre në kushte aspak normale.

 

Më e rëndë situata bëhet në këto kushte pandemie, sidomos të dielën, kur Miloti mbledh qindra banorë për të shitur bagëti, produkte ushqimore dhe produkte industriale. Në mungesën e një tregu me parametrat e duhura gra, burra, fëmijë të moshuar ulen buzë rrugës për të tregtuar ato gjëra që kanë mundur të sajojnë për këtë javë.

 

Pikërisht për këtë, të rinjtë aktivistë të mbështetur nga “Lëviz Albania”, kanë iniciuar një projekt që ka në qendër rehabilitimin e Pazarit të Milotit. Ky treg ekziston që nga viti 1920, por të tillë degradim nuk e ka parë kurrë dhe çdo ditë që kalon, bëhet më keq.

 

Në një lidhje skype për “Wake Up”, aktivistja Aida Ajazi tregoi për çfarë do shërbejë konkretisht ky peticion.

 

“Ne jemi një grup aktivistësh të rinj nga rrethi i Kurbinit dhe ajo që na shqetësonte ne më së shumti, ishte gjendja në të cilën ndodhet Pazari i Milotit.

 

Për këtë u sensibilizuam si grup të rinjsh dhe vendosëm të marrin këtë nismë dhe me mbështetjen e ‘Lëviz Albania’ kemi filluar një sërë aktivitetesh.

 

Qëllimi kryesor është të ndërgjegjësojmë qytetarët e Kurbinit si fillim dhe zëri ynë të dëgjohet edhe në Bashki, që të rehabilitohet Pazari i Milotit”, u shpreh aktivistja.

 

 

Më shumë

Rreziku nga sulmet kibernetike

Siguria kibernetike po bëhet çdo ditë e më shumë një fushë që kërkon fuqi punëtore të specializuar. Ndaj Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, si drejtues i institucionit që shumë shpejt do të marrë drejtimin për garantimin e mbrojtjes kibernetike përshëndeti pjesëmarrësit në aktivitetin inovativ “Cyber Camp Albania”, ku ftoi të rinjtë të orientojnë karrierën […]

4 – Dhjetori, Festa Kombëtare e Forcave të Armatosura Shqiptare

Me propozimin e Isa Boletinit, më 4 dhjetor 1912, Mehmet pashë Dërralla u zgjodh ministër i Luftës në Qeverinë e Përkohshme, duke fituar 42 vota dhe duke u radhitur i treti pas Luigj Gurakuqit me 54 vota dhe Myfit Bej Gjirokastrës (Libohovës) me 52 vota. Ministri i Luftës Mehmet pashë Dërralla duke bashkëpunuar me […]

Një shqiptar në krye të Arqipeshkivisë së Tiranës dhe Durrësit

Papa Françesku emëroi sot (30 nёntor 2021) imzot Arjan Dodaj, kryeipeshkëv të ri të kryedioqezës së Tiranë-Durrësit. Imzot Dodaj është kryeipeshkvi i tretë i kësaj Kishe në periudhën pas rënies së komunizmit, pasardhës i imzot Rrok Mirditës dhe i imzot George Frendos.   R.SH. – Vatikan   Dorëheqja dhe emërimi i Kryeipeshkvit Mitropolit […]

Mbi 17’000 shqiptarë e festuan Pavarësinë jashtë atdheut

Një numër i konsiderueshëm shqiptarësh kanë zgjedhur t’i kalojnë festat e nëntorit jashtë atdheut.   Stambolli ishte destinacioni kryesor për të kaluar pushimet 4-ditore që erdhën nga festat e Pavarësisë dhe Çlirimit.   “Stambolli është shitur në masë, gati  muaj përpara, pra në fund të tetorit të gjitha grupet e Stambollit kanë qenë të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara