Thursday 30 May 2024
Thursday 30 May 2024

 

 

Frika për përshkallëzim ushtarak të Kinës ndaj Tajvanit tregon se ishulli i vetëqeverisur “duhet të përgatitet” për një konflikt të mundshëm ushtarak, tha ministri i Jashtëm i Tajvanit, Joseph Wu, në një intervistë ekskluzive për CNN.

 

Paralajmërimi i tij erdhi një javë pasi ishulli raportoi ndërhyrjen më të madhe ditore nga avionët ushtarakë kinezë në Zonën e Identifikimit të Mbrojtjes Ajrore të vetëdeklaruar të Tajvanit (ADIZ).

 

 

Inkursioni me 28 avionë luftarakë kinezë përfshirë avionët luftarakë dhe bombarduesit nuk shkeli hapësirën ajrore sovrane të Tajvanit ose ligjin ndërkombëtar, por u pa si shfaqje e forcës nga Ushtria Çlirimtare e Popullit e Kinës.

 

“Si vendimmarrës të Tajvanit, ne nuk mund të rrezikojmë, duhet të jemi të përgatitur. Kur qeveria kineze thotë se ata nuk do të heqin dorë nga përdorimi i forcës dhe kryejnë stërvitje ushtarake rreth Tajvanit, ne më mirë të besojmë se kjo është e vërtetë”.

 

Wu, i cili ka shërbyer si ministër i punëve të Jashtme që nga viti 2018, u akuzua nga Pekini në maj si një “separatist i fortë” pas vërejtjeve që ai bëri gjatë një konference shtypi, se Tajvani do të luftonte “deri në ditën e fundit” nëse sulmohej nga Kina.

 

“Ndalimi i ‘pavarësisë së Tajvanit’ është kushti i domosdoshëm për mbajtjen e marrëdhënieve paqësore”, tha Zhu Fenglian, një zëdhënës i Zyrës së Punëve të Tajvanit të Kinës.

 

“Joseph Wu ka provokuar në mënyrë të përsëritur dhe me arrogancë ‘pavarësinë e Tajvanit’ … ne do të marrim të gjitha masat e nevojshme për të ndëshkuar ashpër” pavarësinë e Tajvanit”.

 

Në përgjigje, Wu i tha CNN se ai është “i nderuar” të vihet në shënjestër nga autoritetet komuniste në Pekin. “Autoritarizmi nuk mund ta tolerojë të vërtetën. Nëse ata vazhdojnë të thonë se duan të më ndjekin për pjesën tjetër të jetës sime, unë nuk shqetësohem vërtet për këtë,” tha ai.

 

Tajvani dhe Kina janë qeverisur veçmas që nga fundi i një lufte civile më shumë se shtatë dekada më parë, në të cilën Nacionalistët e mundur u arratisën në Taipei.

 

Pekini vazhdon ta shikojë Tajvanin si një pjesë të pandashme të territorit të tij edhe pse Partia Komuniste Kineze nuk ka qeverisur kurrë ishullin demokratik me rreth 24 milionë njerëz.

 

Në vitin 2019, Presidenti kinez Xi Jinping i bëri thirrje Tajvanit të përqafojë “ribashkimin paqësor” me Kinën kontinentale, por refuzoi të përjashtonte përdorimin e forcës. Kërcënimi ushtarak, veçanërisht në lidhje me ato që Partia Komuniste i referohet si aktivitete “separatiste” mbetet një kërcënim i vazhdueshëm për Tajvanin.

 

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara