Friday 19 July 2024
Friday 19 July 2024

 

E DIEL 5 PRILL: E DIELA E LARIT – HYRJA E JEZUSIT NË JERUSALEM

Në orën 11.00: Bekimi i Larit dhe Mesha LIVE rtsh1HD

E ENJTE 9 PRILL: DARKA E FUNDIT E JEZUSIT

Në orën 18.00: Mesha dhe Adhurimi i Eukaristisë LIVE Klan+

 

E PREMTE 10 PRILL: PËRKUJTIMI I MUNDIMEVE TË JEZUSIT

Në orën 18.00: Leximet mbi Mundimet e Jezusit dhe adhurimi i Kryqit LIVE Klan+

 

E SHTUNË 11 PRILL: E KREMTJA E NGJALLJES SË KRISHTIT
​Në orën 23.00: Bekimi i zjarrit, Shpallja e Ngjalljes, Leximet, Mesha LIVE rtsh1HD

 

E DIEL 12 PRILL: E KREMTJA E NGJALLJES SË KRISHTIT
​Në orën 11.00: Mesha e ngjalljes së Krishtit

 

 

https://www.facebook.com/Arqipeshkevia/videos/241365607058996/?v=241365607058996

Më shumë

15 korrik 1941, kisha e Shën Prokopit gjatë ndërtimit

Komuniteti ortodoks i Tiranës, i ngulur në këtë qytet që prej shek. XVIII, veç gjallërisë që i solli qytetit, barti me vete edhe objektet e veta të kultit. Si të krishterë të ritit Lindor, ortodoksët e Tiranës, kryesisht me prejardhje vllahe- arumune, ndërtuan të parën kishë të tyren më 1780, në atë pjesë të […]

Kohë pandemie: Orthodhoksët për të dytin vit radhazi do të kremtojnë Ringjallejn e Krishtit në kushte shtëpie

E ndërsa masat lehtësuese shtohen një nga një, besimtarët orthodhoksë do të kremtojnë Ringjalljen e Krishtit edhe për këtë vit në kushte shtëpie.   “Sot është e Enjte e Madhe, sapo mora bojën e kuqe në kishë për të ngjyer vezët siç e ka tradita në këtë ditë, por zonjat që ishin tek dyqani […]

Kisha katolike: Shitblerja e votës plagë që duhet të zhduket

Dënimi me forcë i fenomenit të shitblerjes së votës, shqetësimet për kandidatët me të kaluar të dyshimtë, apo dhe sfidat me të cilat do të duhet të përballet qeveria e ardhshme që do të dalë nga zgjedhjet, ishin në qendër të një deklarate të Konferencës Ipeshkvore të Shqipërisë, pikërisht në prag të votimeve të […]

Përgjaket xhamia në qendër të Tiranës, plagosen me thikë 5 besimtarë

5 besimtarë muslimanë u plagosën sot gjatë një sulmi me thikë nga ana e një 34 vjeçari, Rudolf Nikollaj, në xhaminë Dine Hoxha, në Tiranë. Agresori, u kap nga vetë besimtarët, të cilët më pas e dorëzuan atë në polici. Besimtarët e plagosur u dërguan menjëherë në spital jashtë rrezikut për jetën. Ende nuk […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara