Monday 22 July 2024
Monday 22 July 2024

 

Në kushtet e vështira në të cilat ndodhemi, njoftojmë të gjithë besimtarët e krishterë orthodhoksë se shërbesat e “Javës së Madhe dhe të Shenjtë” do të zhvillohen në katedralen “Ngjallja e Krishtit”, Tiranë, me dyer të mbyllura. Inkurajojmë dhe nxisim të gjithë besimtarët të vazhdojmë të qëndrojmë në shtëpi dhe të lutemi së bashku me shërbesat.
1) Të gjitha shërbesat drejtpërdrejt nga Radio “Ngjallja”. Radio “Ngjallja”, në valët FM Tiranë-Durrës 88.5, Korçë 88.7, Elbasan 93.4, Fier 98.7; në internet: në Facebook Radio “Ngjallja” dhe në Web http://www.radiongjallja.org Transmetime audiovizive.
2) Shërbesat e mëposhtme drejtpërdrejt nga Televizioni Shqiptar RTSH:
E Enjte, 16 prill, ora 17:30-20:30RTSH 2
E Premte, 17 prill, ora 18:00-21:00 RTSH 2
E Shtunë, 18 prill, ora 23:00-02:00RTSH 1
E Diel, 19 prill, ora 18:00-19:30RTSH 2
             * * * *
PROGRAMI I PLOTË I SHËRBESAVE

që do të transmetohen nga Radio “Ngjallja”
E Diel, 12 prill 08:00 – 10:30 – Mëngjesorja & Lit. hyjnore, Hyrja në Jerusalem
18:00 – 20:00 – Mëngjesorja, e Dhëndrit (1)
E Hënë, 13 prill 08:00 – 09:00 – Mbrëmësorja, e Dhëndrit (1)
18:00 – 20:00 – Mëngjesorja, e Dhëndrit (2)
E Martë, 14 prill08:00 – 09:00 – Mbrëmësorja, e Dhëndrit (2)
18:00 – 20:00 – Mëngjesorja, e Dhëndrit (3)
E Mërkurë, 15 prill08:00 – 09:00 – Mbrëmësorja, e Dhëndrit (3)
18:00 – 20:00 – Mëngjesorja, e Lajtores
E Enjte, 16 prill 07:30 – 10:00 – Mbrëmësorja & Lit. sh. Vasilit , e Darkës Mistike
17:30 – 21:00 – Mëngjesorja, e Pësimeve (12 ungjitë)
E Premte, 17 prill07:30 – 10:00 – Orët e mëdha & Mbrëmësorja, e Pësimeve
18:00 – 21:00 – Mëngjesorja, Varrimi dhe Vajtimet (Epitafi)
E Shtunë, 18 prill 07:30 – 10:00 – Mbrëmësorja & Liturgjia sh. Vasilit,
23:00 – 02:00 – Tërënata & NGJALLJA & PASHKA – Mëngjesorja & Liturgjia
E Diel, 19 prill18:00 – 19:00 – Mbrëmësorja e dashurisë
15 mars 2020

Më shumë

15 korrik 1941, kisha e Shën Prokopit gjatë ndërtimit

Komuniteti ortodoks i Tiranës, i ngulur në këtë qytet që prej shek. XVIII, veç gjallërisë që i solli qytetit, barti me vete edhe objektet e veta të kultit. Si të krishterë të ritit Lindor, ortodoksët e Tiranës, kryesisht me prejardhje vllahe- arumune, ndërtuan të parën kishë të tyren më 1780, në atë pjesë të […]

Kohë pandemie: Orthodhoksët për të dytin vit radhazi do të kremtojnë Ringjallejn e Krishtit në kushte shtëpie

E ndërsa masat lehtësuese shtohen një nga një, besimtarët orthodhoksë do të kremtojnë Ringjalljen e Krishtit edhe për këtë vit në kushte shtëpie.   “Sot është e Enjte e Madhe, sapo mora bojën e kuqe në kishë për të ngjyer vezët siç e ka tradita në këtë ditë, por zonjat që ishin tek dyqani […]

Kisha katolike: Shitblerja e votës plagë që duhet të zhduket

Dënimi me forcë i fenomenit të shitblerjes së votës, shqetësimet për kandidatët me të kaluar të dyshimtë, apo dhe sfidat me të cilat do të duhet të përballet qeveria e ardhshme që do të dalë nga zgjedhjet, ishin në qendër të një deklarate të Konferencës Ipeshkvore të Shqipërisë, pikërisht në prag të votimeve të […]

Përgjaket xhamia në qendër të Tiranës, plagosen me thikë 5 besimtarë

5 besimtarë muslimanë u plagosën sot gjatë një sulmi me thikë nga ana e një 34 vjeçari, Rudolf Nikollaj, në xhaminë Dine Hoxha, në Tiranë. Agresori, u kap nga vetë besimtarët, të cilët më pas e dorëzuan atë në polici. Besimtarët e plagosur u dërguan menjëherë në spital jashtë rrezikut për jetën. Ende nuk […]

 • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara